Výlučná péče
Ačkoli máte dceru svěřenou do výlučné péče vy, váš manžel má k dceři stejná práva a povinnosti v rámci rodičovské odpovědnosti. Zcela stěžejní je skutečnost, že by rodičovská odpovědnost měla být vykonávána v souladu se zájmy dítěte a rodiče by ji měli vykonávat ve vzájemné shodě. Tato základní pravidla upravuje zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „OZ“).
Pokud se rodiče nedokážou dohodnout ohledně záležitosti, která je pro dítě významná, mají možnost obrátit se na soud, který v dané věci rozhodne a může tak nahradit souhlas druhého rodiče, který jej odmítá dát, ačkoli by tak činil v zájmu dítěte (§ 877 OZ).
Rozhodnutí soudu
Ve vašem případě by tedy bylo nejvhodnějším řešením obrátit se na příslušný soud, kdy se bude jednat o soud, do jehož působnosti spadá město, ve kterém má vaše dcera hlášen trvalý pobyt. K tomuto soudu podáte návrh na rozhodnutí soudu o významné záležitosti nezletilé – nahrazení souhlasu druhého rodiče se změnou příjmení.
Vzhledem k věku vaší dcery je velmi pravděpodobné, že soud nařídí její pohovor na OSPOD (orgán sociálně-právní ochrany dětí), kde budou tamější pracovnice zjišťovat její názor na celou věc, nebo bude dcera předvolána k soudu. V druhém případě by provedl pohovor s dcerou sám soudce bez přítomnosti dalších osob. Právě sdělení dcery by bylo pro finální rozhodnutí stěžejním kritériem, avšak s největší pravděpodobností byste byla u soudu podrobena výslechu také vy a dceřin otec. Po zjištění rozhodných skutečností by soud rozhodl o vašem návrhu, a to tak, že by nahradil souhlas otce se změnou příjmení, nebo by váš návrh zamítl.
Pokud řešíte obdobnou situaci a potřebujete právní poradenství v oblasti rodinného práva, neváhejte kdykoli kontaktovat naši advokátní kancelář CIKR.