O co se jedná?
Vláda schválila zákon, který má určovat pravidla pro vyvážené obsazení vedoucí pozic ve velkých společnostech. Tato úprava by se měla týkat společností, které zaměstnávají přes 250 zaměstnanců a jejich obrat přesahuje 50 milionů euro (tedy v přepočtu asi 1,24 mld. korun). To v České republice splňuje celkem 6 obchodních společností. Konkrétně jimi jsou: ČEZ, Komerční Banka, Moneta Money Bank, Philip Morris ČR, Kofola ČeskoSlovensko a Colt CZ Group SE. Zde by pak zákon stanovil minimální procentuální zastoupení žen (případně však i mužů) ve správních a dozorčích orgánech na 40 %, nebo aby jejich počet dohromady jak představenstvu, tak v radách dosahoval alespoň hranice 33 %. Této hodnoty by společnosti měly dosáhnout nejpozději do poloviny roku 2026.
Důvod úpravy?
Jedná se o reakci na směrnici Evropské Unie z konce roku 2022, které letos v prosinci končí lhůta pro její transpozici. Česká republika je dlouhodobě kritizována za nedostatečné zastoupení žen na vedoucích pozicích. Ve vedení společností spadajících do těchto kritérií je u nás pouhých 21 % žen. Ve srovnání s unijním průměrem tak zaostáváme o cca 11 %, což nás dostává až na 20. místo v rámci EU. Tato směrnice má snahu vyrovnat rozdíly mezi členskými státy a odstranit diskriminaci na základě pohlaví zavedením kvót spolu s jednoznačným, a hlavně neutrálním vymezením pravidel pro obsazování výše zmíněných pozic.
Jak by to vypadalo v praxi?
Společnosti, kromě běžných kritérií a zvláštních požadavků budou muset při výběru zaměstnanců do vedoucích pozic vzít v potaz i jejich současné zastoupení ve vedení společnosti. V případě, že by společnost při výběru pochybila a nedala přednost kandidátovi z početně méně zastoupené skupiny přednost, mohl by ji tento následně žalovat a dožadovat se náležité satisfakce.