Skip to content

Novinky a zajímavosti od Advokátní kanceláře CIKR

Víte, jaká práva a povinnosti máte podle zákona při pobytu v lese?

Chodíte rádi na procházky do lesa, který máte za domem nebo během dovolené procházíte lesem jako součást vašeho výletu? Nejspíše Vám již jako malým říkali, že v lese byste neměli být hlasití a že po sobě nemáte nechávat žádné odpadky. Víte však, jaká pravidla pro pobyt v lese stanovuje přímo zákon a jaká práva v souvislosti se vstupem do lesa Vám naopak ze zákona náleží? Pojďme se na to blíže podívat.

Právní úprava

Právní úpravu problematiky chování a pobytu v lese najdeme v zákoně č. 289/1995 Sb., o lesích. Cílem této zákonné úpravy, a také důvodem, proč vůbec existují podmínky a omezení pro chování a pobyt v lese je ochrana životní prostředí. Les je totiž ekosystémem, který v přírodě plní jedinečné funkce. Mimo to, že je přirozeným stanovištěm mnoha druhů živočichů, rostlin a hub také plní důležité vodoochranné, půdoochranné a klimatické funkce, neboť v krajině zadržuje vodu, zabraňuje erozi půdy a pohlcuje oxid uhličitý. Lidé pak les často využívají kvůli jeho hospodářské a rekreační funkci. Hlavním cílem zákonné úpravy je zachovat tyto funkce a podporovat trvale udržitelné lesní hospodářství. 

Co je to les?

Dle zákona se lesem rozumí lesní porosty s jejich prostředím a pozemky určené k plnění funkce lesa. Pod pojmem pozemky určené k plnění funkce lesa si můžeme představit například lesní cesty, drobné vodní plochy, pastviny a políčka pro zvěř či různé lesní průseky.

Lesy se dále dělí do tří kategorií, a to na lesy hospodářské, lesy ochranné a lesy zvláštního určení. Lesy ochrannými jsou například vysokohorské lesy, které chrání nížeji položené lesy. Lesy zvláštního určení jsou pak například lesy v ochranných pásmech zdrojů přírodních léčivých vod či lesy na území národních parků a národních přírodních rezervací. Lesy hospodářské jsou pak zbytkovou kategorií, do které spadají všechny lesy, které nejsou ochranné ani zvláštního určení.

Užívání lesa se dělí na tzv. obecné a zvláštní užívání. Zvláštním užíváním lesa je například těžba lesních dřevin. My se však nadále budeme zabývat pouze právy a povinnostmi vznikajícími při obecném užívání.

Práva každého

Jedno z nejdůležitějších práv každého v této kategorii je právo do lesa na vlastní nebezpečí vstupovat a sbírat tam pro vlastní potřebu lesní plody a suchou na zemi ležící klest. 

Toto by se mohlo některým zdát jako samozřejmost, avšak v mnoha zemích toto právo náleží pouze osobám, které získaly povolení od vlastníka lesa. V Čechách lze do lesa vstupovat bez ohledu na vůli jeho vlastníka, který má dokonce zakázáno les, až na výjimky, oplocovat.

Omezení a zákazy

Právu do lesa vstupovat odpovídá povinnost každého, kdo tak učiní, les nepoškozovat, nenarušovat lesní prostředí a dbát pokynů vlastníka, popřípadě nájemce lesa a jeho zaměstnanců.

Při vstupu do lesa je každý povinen přizpůsobit své jednání stavu přírodního prostředí v lese a zvýšenému nebezpečí, které je se vstupem do lesa spojeno. Vlastník lesa totiž neodpovídá za škody na majetku, zdraví nebo životě vzniklé vstupem do lesa, ledaže by škodu způsobil úmyslně.

V lesích je dále zakázáno 

  • rušit klid a ticho,
  • provádět terénní úpravy, narušovat půdní kryt, budovat chodníky, stavět oplocení a jiné objekty,
  • vyzvedávat semenáčky a sazenice stromů a keřů lesních dřevin,
  • těžit stromy a keře nebo je poškozovat,
  • sbírat semena lesních dřevin, jmelí a ochmet,
  • sbírat lesní plody způsobem, který poškozuje les,
  • jezdit a stát s motorovými vozidly,
  • vstupovat do míst oplocených nebo označených zákazem vstupu,
  • vstupovat do porostů, kde se provádí těžba, manipulace nebo doprava dříví,
  • mimo lesní cesty a vyznačené trasy jezdit na kole, na koni, na lyžích nebo na saních,
  • kouřit, rozdělávat nebo udržovat otevřené ohně a tábořit mimo vyhrazená místa,
  • odhazovat hořící nebo doutnající předměty,
  • narušovat vodní režim a hrabat stelivo,
  • pást dobytek, umožňovat výběh hospodářským zvířatům a průhon dobytka lesními porosty,
  • znečišťovat les odpady a odpadky

Vlastník lesa však může k některým z těchto zakázaných činností osobě udělit výjimku, jedná se například o táboření mimo vyhrazená místa, jezdění a stání s motorovými vozidly, rušení klidu a ticha a další.

Speciální postup se také uplatní při organizaci hromadných sportovních akcí v lese, pro které je třeba učinit oznámení orgánu státní správy lesů.

Pokud byste měli k dané problematice jakékoli doplňující dotazy, neváhejte se obrátit na naši advokátní kancelář.

Máte zájem o nezávaznou konzultaci?

Nabízíme rychlou a diskrétní konzultaci, expresní právní analýzu do 48 hodin a podporu při případném soudním řízení.

Kontaktujte nás

Rádi vám pomůžeme vyřešit vaše záležitosti a poskytneme Vám potřebnou konzultaci.

Vyplníte žádost o konzultaci

1

Ozveme se Vám a domluvíme se na podrobnostech

2

Nabídneme Vám nejvhodnější řešení Vašeho problému

3

Doporučujeme k přečtení

Černé ovce na téma náhrada škody při poškození vozidla

Černé ovce na téma náhrada škody při poškození vozidla Mgr. Štěpán Ciprýn, LL.M. pro pořad Černé ovce na téma náhrada škody při
Přečíst článek

Novinky v právní úpravě ochrany ovzduší

Novinky a zajímavosti od Advokátní kanceláře CIKR Novinky v právní úpravě ochrany ovzduší Měření emisí a nízkoemisní zóny Dne 6. prosince 2024
Přečíst článek

Novela trestního zákoníku

Novinky a zajímavosti od Advokátní kanceláře CIKR Novela trestního zákoníku Dne 1.1.2025 nabyla účinnosti novela trestního zákoníku. Největší změny nastaly v oblasti právní
Přečíst článek