Novinky a zajímavosti od Advokátní kanceláře CIKR
Trestná činnost po uvedení se do stavu nepříčetnosti
Víte, jak je to s trestní odpovědností po tom, co se buď zaviněně nebo nezaviněně uvedete do stavu nepříčetnosti např. užitím značného množství alkoholu, a v tomto stavu spácháte trestný čin, popř. čin jinak trestný? Na konkrétní situace se podíváme v tomto článku.
Obsah článků
Úvod
Nepříčetností se rozumí stav, ve kterém dané osobě chybí ovládací nebo rozpoznávací prvky. Není schopna buď ovládat své jednání nebo rozpoznat jeho protiprávnost. Alespoň jeden z těchto prvků musí být úplně vymizelý: Pokud je podstatně snížena schopnost se ovládat nebo rozpoznat protiprávnost svého chování, půjde pouze o zmenšenou příčetnost, a nepůjde o případy, kterým se budeme věnovat v tomto článku.
Lze rozlišit 3 základní situace trestní odpovědnosti pachatele, který ve stavu nepříčetnosti páchal trestnou činnosti. Jde o tzv. actio libera in causa culposa, actio libera in causa dolosa a trestný čin opilství, které si přiblížíme dále.
Actio libera in causa culposa
V prvním případě jde o nejzávažnější situaci, kdy se budoucí pachatel úmyslně uvede vlivem návykové látky do stavu nepříčetnosti, aby spáchal úmyslný trestný čin. Jinými slovy, osoba se vědomě opije a uvede do stavu, ve které, ztratí veškeré zabrány, a získá kuráž ke spáchání trestného činu, který by za běžných okolností pravděpodobně nespáchala. Ku příkladu lze uvést situaci, kdy pachatel např. plánuje vykrást čerpací stanici, ale nemá odvahu. Koupí si proto cestou objemnou láhev alkoholu, kterou cestou vypije, uvede se tím do stavu nepříčetnosti a v tomto stavu čerpací stanici vykrade. Pachatel bude v tomto případě odpovědný za úmyslný trestný čin stejně, jako by ho spáchal, kdyby se do stavu nepříčetnosti neuvedl.
Actio libera in causa dolosa
Jde o obdobný případ tomu předchozímu, nicméně liší se tím, že se sice pachatel uvede do stavu nepříčetnosti vlivem návykové látky ať již úmyslně nebo z nedbalosti, ale v tomto stavu spáchá nedbalostní trestný čin. Pachatel dříve neměl v úmyslu spáchat trestný čin, resp. alespoň ne ten, který z nedbalosti spáchá. Může jít například o situaci, kdy se řidič automobilu požitím alkoholu stane nepříčetným, a v tomto stavu srazí při cestě domů přecházejícího chodce.
Trestný čin opilství
Velmi specifická situace je trestný čin opilství, který je zakotven v §360, kdy pachatel trestného činu se opět úmyslně nebo z nedbalosti přivede do stavu nepříčetnosti, v tomto stavu ale spáchá tzv. kvazidelikt, čin jinak trestný, a odpovídá za uvedení se do takového stavu, tedy trestný čin opilství. Při ukládání a stanovení výměry trestu je nutné přihlédnout k tomu, jaký kvazidelikt pachatel spáchal. Jako příklad lze uvést muže, který se opět opil způsobem, že se stal nepříčetným, a v tomto stavu vyjde z hospody na parkoviště a začne zde poškozovat zaparkovaná auta. Nelze ho tedy potrestat poškození cizí věci, jelikož je nepříčetný, ale pouze za uvedení do stavu nepříčetnosti, tj. trestný čin opilství.
Trestní neodpovědnost
V případě, že se osoba nachází např. na večírku, kde jí někdo jiný hodí omamnou látku do pití, která vyvolá stav nepříčetnosti, a následně spáchá jakýkoliv trestný čin, nemůže být trestně odpovědná ani pro jeden z předchozích případů, jelikož se do stavu nepříčetnosti dostala nezaviněně.