Skip to content

Novinky a zajímavosti od Advokátní kanceláře CIKR

Rozdělení majetku v případě rozchodu nesezdaného páru?

V dnešní době dochází stále častěji k situaci, kdy spolu páry žijí tzv. „na psí knížku,“ což znamená, že dají přednost nesezdanému soužití před manželstvím. Na takovémto způsobu soužití samozřejmě není nic špatného, ale problém může nastat v okamžiku, kdy se pár rozejde. V momentě, kdy spolu nesezdaný pár žije již delší dobu, dochází k tomu, že mají společný majetek, který je v případě rozchodu třeba spravedlivě rozdělit. Takovéto situace jsou dnes stále častější a problémem zůstává, že právní předpisy k úpravě vztahů v případě nesezdaného soužití mlčí. Takže zatímco v případě rozvodu manželského páru dochází k vypořádání společného majetku, úprava majetkového vypořádání nesezdaného páru není právní úpravou explicitně řešena.

 

Vlastnictví dle vynaložených finančních prostředků

U nesezdaných partnerů nevzniká společné jmění, tzn., že každý z partnerů je vlastníkem těch věcí, které si koupil za svoje peníze. Obecně lze říci, že účty a finanční produkty patří tomu z partnerů, na jehož jméno jsou vedeny, movité věci zpravidla tomu, kdo na ně vynaložil své finanční prostředky. V případě zakoupení dražších movitých věcí, mezi které můžeme řadit např. televizi nebo pračku, je vhodné si uschovat fakturu nebo je zaplatit kartou, aby platba byla evidována na výpisu z účtu.

 

Spoluvlastnictví

Movité i nemovité věci, které jsou partnery kupovány společně, jsou ve spoluvlastnictví, takže v případě rozchodu je možné takové spoluvlastnictví zrušit a finančně se vypořádat. Nejlepším způsobem vypořádání takového spoluvlastnictví bude uzavření dohody, která v případě, že nepůjde o nemovitost, může být jen ústní. U movitých věcí bude dohoda nejčastěji spočívat v tom, že věc si ponechá ten z partnerů, který věc reálně užívá, a druhému z partnerů za to poskytne určitou finanční náhradu. 

 

Spoluvlastnictví nemovitých věcí

V případě nemovitých věcí ve spoluvlastnictví je celá věc poněkud složitější a to také z toho důvodu, že se bude pravděpodobně jednat o podstatně hodnotnější věc. Vypořádání spoluvlastnictví k nemovité věci probíhá zpravidla jedním z následujících tří způsobů:

  1. Převedení vlastnického práva jednomu z partnerů a vyplacení druhého partnera
  2. Rozdělení nemovité věci, pokud je to možné
  3. Společný prodej nemovité věci a rozdělení výtěžku z prodeje mezi partnery.

U dohody o vypořádání spoluvlastnictví k nemovité věci je písemná forma dohody nezbytná ze zákona.

 

Vypořádání spoluvlastnictví soudem

Pokud nebude s bývalým partnerem schopni dosáhnout dohody o vypořádání spoluvlastnictví, můžete podat návrh na zrušení a vypořádání spoluvlastnictví k soudu. Soud zpravidla vypořádá spoluvlastnictví rozdělením věci, pokud je to možné, anebo věc přikáže do výlučného vlastnictví jednomu z partnerů a uloží mu povinnost zaplatit finanční náhradu druhému, jejíž výši určí soud. Výše finanční náhrady je spojena se složitým procesem dokazování o ceně věci, které je ve většině případů spojeno s potřebou vypracování znaleckého posudku. Lze říci, že s ohledem na složitost a nákladnost tohoto procesu, je vždy lepší s bývalým partnerem uzavřít dohodu. V případě jakýchkoli dotazů nás neváhejte kontaktovat.

Máte zájem o nezávaznou konzultaci?

Nabízíme rychlou a diskrétní konzultaci, expresní právní analýzu do 48 hodin a podporu při případném soudním řízení.

Kontaktujte nás

Rádi vám pomůžeme vyřešit vaše záležitosti a poskytneme Vám potřebnou konzultaci.

Vyplníte žádost o konzultaci

1

Ozveme se Vám a domluvíme se na podrobnostech

2

Nabídneme Vám nejvhodnější řešení Vašeho problému

3

Doporučujeme k přečtení

Černé ovce na téma náhrada škody při poškození vozidla

Černé ovce na téma náhrada škody při poškození vozidla Mgr. Štěpán Ciprýn, LL.M. pro pořad Černé ovce na téma náhrada škody při
Přečíst článek

Novinky v právní úpravě ochrany ovzduší

Novinky a zajímavosti od Advokátní kanceláře CIKR Novinky v právní úpravě ochrany ovzduší Měření emisí a nízkoemisní zóny Dne 6. prosince 2024
Přečíst článek

Novela trestního zákoníku

Novinky a zajímavosti od Advokátní kanceláře CIKR Novela trestního zákoníku Dne 1.1.2025 nabyla účinnosti novela trestního zákoníku. Největší změny nastaly v oblasti právní
Přečíst článek