Categories: Rodinné právo

Přání dítěte a jeho vliv na rozsah styku s druhým rodičem

Náš článek na téma přání dítěte a jeho vliv na rozsah styku s druhým rodičem pro portál Právní prostor

 

Podle ustanovení § 888 občanského zákoníku má dítě, které je v péči jen jednoho rodiče, právo stýkat se s druhým rodičem v rozsahu, který je v zájmu dítěte, stejně jako má tento rodič právo stýkat se s dítětem, ledaže soud takový styk omezí nebo zakáže.

Představme si situaci, že je soudem vymezen rozsah styku dítěte s druhým rodičem, tedy s rodičem, který dítě nemá ve své výlučné péči, ale dítě se s ním stýkat odmítá. Co bude dál? Jak správně postupovat?

Předně je nutné uvést, že soudy by při rozhodování o péči o dítě měly zohledňovat přání dítěte již v nalézacím řízení.

Hraniční věk pro „kvalifikované“ zohlednění přání dítěte při rozhodování o péči se v jednotlivých rozhodnutích soudů či nálezů Ústavního soudu mírně, nikoli však zvláště dramaticky, liší. Například v nálezech Ústavního soudu z roku 2019 lze nalézt stanovisko, podle nějž věk 10 let „je chápán jako hraniční a po jeho dosažení je zpravidla nezbytné zjišťovat názor či přání dítěte přímo před soudem, ledaže tomu brání zvlášť významné okolnosti.“, ale také stanovisko, podle kterého již věk 9 let dítěte „je chápán jako hraniční a po jeho dosažení je zpravidla nezbytné zjišťovat názor či přání dítěte přímo soudem, ledaže tomu brání zvlášť významné skutečnosti.“ Víceméně nám však tyto nálezy dávají vodítko, že cca od 9 let dítěte je nezbytné vzhledem k rozumové a emoční vyspělosti dítěte zjišťovat jeho postoj k věci.

V případě odmítání styku s rodičem je důležité zjistit důvod takového postoje právě v rámci nalézacího řízení. Následně je třeba vždy poměřovat v souladu s užitím principu proporcionality právo rodiče na styk s dítětem, a tedy podílení se na jeho výchově, a přání dítěte.

Náležité je rovněž zjistit, zda odmítání dítěte stýkat se s rodičem není důsledkem manipulace ze strany pečujícího rodiče. Pokud by tomu tak bylo, standardně by nemělo být přání dítěte bezpodmínečně vyhověno, jelikož takovýto odmítavý postoj, zapříčiněný pečujícím rodičem, by nemusel zcela odrážet vůli dítěte nýbrž vůli manipulujícího rodiče.

Celý článek najdete na portálu Právní Prostor ZDE

admin4632

Recent Posts

Suterén na téma: Případ MAWAR

Suterén na téma: Případ MAWARMgr. Štěpán Ciprýn, LL.M. a JUDr. Pavel Kiršner, LL.M. pro Suterén…

1 měsíc ago

Snídaně s Novou na téma domácí násilí

Snídaně s Novou na téma domácí násilíJUDr. Pavel Kiršner, LL.M. a Mgr. Bc. Hana Petermannová…

1 měsíc ago

Hlavní zprávy TV Nova na téma požáru v Mostě

Hlavní zprávy TV Nova na téma požáru v Mostě Mgr. Štěpán Ciprýn, LL.M. pro hlavní…

1 měsíc ago

Černé ovce na téma náhrada škody při poškození vozidla

Černé ovce na téma náhrada škody při poškození vozidlaMgr. Štěpán Ciprýn, LL.M. pro pořad Černé…

1 měsíc ago

Novinky v právní úpravě ochrany ovzduší

Novinky a zajímavosti od Advokátní kanceláře CIKRNovinky v právní úpravě ochrany ovzduší Měření emisí a…

2 měsíce ago

Novela trestního zákoníku

Novinky a zajímavosti od Advokátní kanceláře CIKRNovela trestního zákoníku Dne 1.1.2025 nabyla účinnosti novela trestního…

2 měsíce ago