O co se jedná?
Senát schválil vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 6/2002 Sb., o soudech a soudcích. Tato novela se výrazně dotkne rozsahu působení přísedících v rámci soudních řízení. Pokud návrh podepíše prezident, nabyde novela účinnosti ke dni 1. 1. 2025. Na spory, které by byly zahájeny do 31. 12. 2024, by se tedy tato úprava nevztahovala.
Jak to bylo doteď a co by se mělo změnit?
V současné době se systém přísedících využívá nejen v občanském soudním řízení, ale i v řízení trestním. V rámci občanského soudního řízení se však jedná výlučně o pracovněprávní spory, kde je toto jedním z přežitků z doby komunismu, na který si řada soudců stěžuje. Právě účast přísedících v těchto pracovněprávních sporech by tedy měla být touto novelou kompletně zrušena. Účast přísedících při řízeních trestních sice zůstává zachována, ale má být významně omezena, a to pouze na případy u krajských soudů, zároveň však jen týkající se trestného činu vraždy novorozeného dítěte matkou podle § 142 zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, nebo zvlášť závažných zločinů (s výjimkou těch proti majetku a hospodářských trestných činů).
Co si zákonodárce slibuje od novely?
Jedním z hlavních cílů novely je snaha zefektivnit soudní rozhodování a zamezit zbytečným průtahům řízení. Vzhledem ke komplikacím, které často doprovází sestavování soudního senátu, má toto poměrně často neblahý vliv na délku řízení. Návrh zákona je zároveň součástí tzv. druhého antibyrokratického balíčku, jenž Vláda schválila již v červnu minulého roku. Dalším cílem je předpokládaná úspora ve státním rozpočtu ve výši 8.000.000,- Kč ročně. Tuto částku by následně bylo možné vynaložit kromě rozvoje organizační stránky institutu přísedících i na samotné prohloubení jejich kvalifikace tam, kde jejich činnost byla zachována.
Možný negativní dopad
Ačkoli je tento institut z části pouze přežitkem, stále se jedná se o poměrně zásadní zásah do fungování české justice. Vzhledem k tomu, že institut přísedících byl zaveden na ochranu slabší strany, mohlo by tak, pokud by návrh zákonu prošel, dojít ke snížení právní jistoty občanů. Otázkou však zůstává, nakolik je tento prvek skutečně efektivní ochranou občanů v rámci soudní praxe a jestli náhodou jeho negativa nepřevyšují jeho přínosy společnosti.