Novinky a zajímavosti od Advokátní kanceláře CIKR
Jakými rozhodnutími může Prezident ČR ovlivnit trestní řízení?
Prezident může svými rozhodnutími ovlivnit průběh trestního řízení, a to jak individuálně pro jednu konkrétní osobu, tak hromadně pro více osob. Na jednotlivá rozhodnutí upravená Ústavou České republiky se podíváme v tomto článku.
Obsah článků
Úvod
Prezident České republiky má v parlamentní demokracii spíše reprezentativní funkci. Ústava České republiky mu mimo jiné pravomoci umožňuje ovlivnit průběh trestního řízení. Těmito prostředky jsou vyhlášení amnestie a udělení milosti, která má více forem. Zatímco amnestie je vyhlášená pro určitou skupinu odsouzených, resp. pro určitý trestný čin může být vyhlášena do určité výše trestu, milost je individuální rozhodnutí, tzn. týká se pouze konkrétní osoby, ať už trestně stíhané nebo odsouzené. Nutno zmínit, že jednotlivé formy lze kombinovat, tzn., jak je zmíněno níže, v amnestii mohou být např. hromadně prominuty nebo Na jednotlivé druhy milosti se zaměříme níže.
Amnestie
Amnestii lze chápat jako milost v širším smyslu, jelikož se jí rozumí hromadné zmírnění, prominutí uloženého trestu nebo zastavení trestního stíhání. Velmi často se amnestie vztahuje na určité trestné činy nebo tresty do určité výše uloženého trestu a lze jí také zahladit odsouzení Dle Ústavy České republiky jde ale o kontrasignovanou pravomoc, to znamená, že k vyhlášení amnestie je potřebný spolupodpis předsedy vlády. Poslední vyhlášenou amnestíí u nás byla ostře kritizovaná amnestie Václava Klause v roce 2013, jež se mimo jiné týkala např. prominutí nevykonaných nepodmíněných trestů odnětí svobody nepřevyšujících jeden rok nebo jejich zbytků za současného zahlazení odsouzení.
Abolice
Jednou z individuálních forem milosti je abolice, tj. zastavení nebo nezahájení trestního stíhání. Tímto rozhodnutím prezident zejména preventivně ovlivní průběh trestního řízení v případě, že se domnívá, že by zahájení trestního stíhání nebo pokračování v něm bylo nespravedlivé nebo v rozporu s účelem trestního práva. Vzhledem k závažnosti takového rozhodnutí jde opět o kontrasignovanou pravomoc.
Agraciace
Agraciace, tj. prominutí nebo alespoň zmírnění uloženého trestu jsou společně s rehabilitací nekotrasignovanými pravomocemi prezidenta dle Ústavy. Je tedy na uvážení prezidenta, zda této možnosti využije, současně ale není přenesena odpovědnost na předsedu vlády. Zmírnění trestu může mít i podobu přeměny nepodmíněného trestu odnětí svobody na trest podmíněný, tzv. „podmínku“.
Rehabilitace
Rehabilitace je poslední, neméně důležitou formou individuální milosti. Tou může prezident rozhodnout o zahlazení odsouzení, a to dříve, než k tomu dojde ze zákona. Jde o odstranění následků uloženého trestu, a to jak právních, tak ideálně i těch společenských. Odsouzený, jenž je rehabilitován, má pak např. větší šanci lépe se integrovat do společnosti, zajistit si zaměstnání a tak dále.
Závěr
Pravomoci prezidenta, kterými může ovlivnit trestní řízení jsou sice omezené, ale mohou mít obrovský vliv jak na jednotlivce, tak i na společnost, a ne vždy s pozitivním dopadem. Udělování amnestií a individuálních milostí je proto zpravidla předmětem diskuzí a veřejného zájmu, jelikož nejde jen o právní otázky, ale etické, morální a společenské. Každé takové rozhodnutí by proto mělo být předem pečlivě zváženo.