Blog

Jak získat průkaz osoby se zdravotním postižením

Novinky a zajímavosti od Advokátní kanceláře CIKR

Jak získat průkaz osoby se zdravotním postižením

Možná jste se ve svém okolí i vy setkali s někým, kdo se dlouhodobě potýká s nepříznivým zdravotním stavem. Jedna z prvních věcí, které tento člověk či jeho okolí musí zařídit, je průkaz osoby se zdravotním postižením. 

Průkaz osoby se zdravotním postižením má tři typy označení:

 

TP = těžké postižení

Nárok má osoba se středně těžkým funkčním postižením pohyblivosti nebo orientace, čímž se rozumí, že je osoba schopna samostatné pohyblivosti v domácím prostředí, v exteriéru je schopna chůze se sníženým dosahem a má problém s chůzí kolem překážek a na nerovném terénu – tedy je zde zhoršená schopnost orientace pouze v exteriéru. 

Držitel tohoto průkazu má nárok na vyhrazené místo k sedění ve veřejných dopravních prostředcích a na přednost při osobním projednávání záležitostí, pokud vyžadují delší čekání, zejména stání. Za osobní projednávání záležitostí se nepovažuje nákup v obchodech ani obstarávání placených služeb ani ošetření a vyšetření ve zdravotnických zařízeních.

 

ZTP = zvlášť těžké postižení

Nárok má osoba s těžkým funkčním postižením pohyblivosti či orientace, které se týká i osob s poruchou autistického spektra. Těžkým funkčním postižením pohyblivosti se rozumí dlouhodobý nepříznivý zdravotní stav, ve kterém je osoba schopna samostatné pohyblivosti v domácím prostředí, ale v exteriéru je schopna chůze se značnými obtížemi a pouze na krátké vzdálenosti – tedy je schopna spolehlivé orientace v domácím prostředí, ale v exteriéru má značné obtíže.

Držitel tohoto průkazu má nárok na vyhrazené místo k sedění ve veřejných dopravních prostředcích, dále na přednost při osobním projednávání záležitostí, pokud vyžadují delší čekání, zejména stání, ale s tím, že za osobní projednávání záležitostí se nepovažuje nákup v obchodech ani obstarávání placených služeb ani ošetření a vyšetření ve zdravotnických zařízeních, také na bezplatnou dopravu pravidelnými spoji místní veřejné hromadné dopravy osob (tramvajemi, trolejbusy, autobusy, metrem) a na slevu 75 % jízdného ve druhé vozové třídě osobního vlaku a rychlíku ve vnitrostátní přepravě a slevu 75 % v pravidelných vnitrostátních spojích autobusové dopravy.

 

ZTP/P = zvlášť těžké postižení s průvodcem

Nárok má osoba se zvlášť těžkým funkčním postižením nebo úplným postižením pohyblivosti nebo orientace s potřebou průvodce, týká se též osob s poruchou autistického spektra. Zvlášť těžkým funkčním postižením pohyblivosti a úplným postižením pohyblivosti se rozumí stav, při kterém je osoba schopna samostatné chůze v domácím prostředí se značnými obtížemi, případně není schopna chůze vůbec. V exteriéru pak není schopna samostatné chůze a pohyb je možný zpravidla jen na invalidním vozíku. 

Držitel tohoto průkazu má nárok na vyhrazené místo k sedění ve veřejných dopravních prostředcích, dále na přednost při osobním projednávání záležitostí, pokud vyžadují delší čekání, zejména stání, ale s tím, že za osobní projednávání záležitostí se nepovažuje nákup v obchodech ani obstarávání placených služeb ani ošetření a vyšetření ve zdravotnických zařízeních, také na bezplatnou dopravu pravidelnými spoji místní veřejné hromadné dopravy osob (tramvajemi, trolejbusy, autobusy, metrem), slevu 75 % jízdného ve druhé vozové třídě osobního vlaku a rychlíku ve vnitrostátní přepravě a slevu 75 % v pravidelných vnitrostátních spojích autobusové dopravy, bezplatnou dopravu průvodce veřejnými hromadnými dopravními prostředky v pravidelné vnitrostátní osobní hromadné dopravě a bezplatnou dopravu vodícího psa, je-li úplně nebo prakticky nevidomá, pokud ji nedoprovází průvodce.

Prvním krokem při získávání průkazu osoby se zdravotním postižením je lékařský posudek od odborného lékaře, který zhodnotí zdravotní stav žadatele. Tento posudek obsahuje informace o druhu postižení a jeho stupni. 

Druhým krokem je pak samotné podání žádosti. Existují dva možné způsoby podání: prvním je elektronické podání formuláře, které lze uskutečnit zasláním přes datovou schránku nebo odesláním s elektronickým podpisem. Tyto dvě varianty se žadateli nabídnou vždy na konci formuláře. Druhým způsobem je osobní podání vytištěného formuláře na příslušném pracovišti Úřadu práce ČR. Formulář pak může žadatel buď vyplnit v elektronické podobě, vytisknout a následně připojit svůj podpis, nebo vytisknout nevyplněný formulář a veškeré potřebné informace společně s podpisem doplnit ručně.

K žádosti je nutné připojit pro identifikaci průkaz totožnosti (případně rodný list, jedná-li se o dítě mladší 15 let).

admin4632

Recent Posts

Hobby naší doby na téma vymáhání peněz

Hobby naší doby na téma vymáhání peněz Mgr. Štěpán Ciprýn, LL.M. v pořadu Hobby naší…

3 dny ago

Snídaně s Novou na téma energetických nápojů

Snídaně s Novou na téma energetických nápojůMgr. Štěpán Ciprýn, LL.M v pořadu Snídaně s Novou…

6 dny ago

Jak si spočítat váš nárok na dovolenou?

Novinky a zajímavosti od Advokátní kanceláře CIKRJak si spočítat váš nárok na dovolenou? Zákonná úpravaÚprava…

3 týdny ago

SVJ může zrušit dodávky služeb

Novinky a zajímavosti od Advokátní kanceláře CIKRSVJ může zrušit dodávky služeb Nejvyšší soud České republiky…

3 týdny ago

Úspěšný případ – Neoprávněná výpověď z nájmu

Novinky a zajímavosti od Advokátní kanceláře CIKRÚspěšný případ - Neoprávněná výpověď z nájmu Vyhráli jsme…

3 týdny ago

Zaměstnavatel nese odpovědnost za protiprávní čin zaměstnance

Novinky a zajímavosti od Advokátní kanceláře CIKRZaměstnavatel nese odpovědnost za protiprávní čin zaměstnance V nálezu ze…

3 týdny ago