Skip to content

Jak založit ordinaci pro lékaře?

Máte vystudovanou lékařskou fakultu? Úspěšně jste získali atestaci? Jestli ano, pak už vám téměř nic nebrání k založení vlastní lékařské ordinace. V tomto článku vám proto ukážeme jak na to.

Členství v České lékařské komoře

Úplně prvním krokem bude požádat Českou lékařskou komoru o udělení licence k výkonu soukromé lékařské praxe. Jedná se primárně o formalitu a stačí k tomu být členem komory.

Obchodní společnost nebo OSVČ

Po získání licence od ČLK se musíte rozhodnout, jestli budete praxi provozovat jakožto osoba samostatně výdělečně činná (tedy tzv. „sám na sebe“) anebo za tímto účelem vytvoříte právnickou osobu.

Obecně platí, že jako OSVČ budete mít méně starostí se založením ordinace a jejím uvedením do chodu. Zároveň zde však není takový prostor pro růst a expanzi vašeho podnikání. K založení ordinace formou živnosti vám stačí pouze zajít na živnostenský úřad, kde si po vyplnění registračního formuláře a zaplacení registračního poplatku 1 000,- Kč, založíte živnost.

V případě, že se rozhodnete založit obchodní společnost, bude založení ordinace o něco komplikovanější a doprovázeno většími vstupními náklady. Oproti fungování jakožto OSVČ je však velkou výhodou snazší možnost růstu ordinace. Pokud byste navíc někdy v budoucnu zvažovali prodej ordinace, je pro vás výhodnější forma právnické osoby.

Potřebujete pomoci se založením ordinace a nevíte si rady?

Kontaktujte nás a společně se domluvíme na schůzce.

Založení nestátního zdravotnického zařízení

Nehledě na to, zda jste si pro svou ordinaci zvolili formu právnické osoby nebo plánujete podnikat jako OSVČ, tak vaší první zastávkou bude krajský úřad. Zde musíte zažádat o registraci nestátního zdravotnického zařízení. Toto je stěžejní podmínkou pro podnikání ve zdravotnictví.

Touto dobou už byste měli mít připravené prostory, kde plánujete svou ordinaci provozovat. Krajský úřad bude totiž kromě vaší odbornosti lékaře zkoumat i splňování hygienických standardů v prostorách ordinace. Tyto standardy slouží primárně k ochraně zdraví a to nejen pacientů, ale i lékařského personálu. Jsou upraveny v zákoně č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, a jeho prováděcích předpisech. Patří sem například správné nakládání s biologickým odpadem nebo používání dezinfekčních prostředků.

Dále je nezbytná existence provozního řádu ordinace. Je nezbytné, aby jej schválila krajská hygienická stanice. Řád musí zároveň obsahovat specifikaci a rozsah prováděných činností, personální obsazení ordinace, způsoby dezinfekce, nakládání s nebezpečným odpadem, specifikaci používaných přístrojů atd. V zásadě tento provozní řád dokládá, že budete v rámci vaší ordinace dodržovat zákonem stanovené podmínky pro výkon vaší lékařské praxe.

Krajský úřad bude také zjišťovat, jestli lékařské vybavení, které budete v ordinaci používat, splňuje zákonné požadavky. Je samozřejmé, že konkrétní vybavení se bude vždy odvíjet od konkrétní specializace vaší lékařské ordinace, nicméně každá ordinace by měla disponovat například lehátkem, umyvadlem, lednicí na léky, nábytkem pro lékařský personál a kartotékou pro skladování karet pacientů. Dalším běžně uváděným základním vybavením je fonendoskop, váha a teploměr. K tomuto je pak třeba úřadu podat žádost o souhlas s personálním a věcným vybavením. Až na základě kladného rozhodnutí úřadu o této žádosti můžete požádat o registraci nestátního zdravotnického zařízení, ve které uvedete datum, od kterého chcete ordinaci založit. S tímto se pojí povinnost zaplatit správní poplatek.

Pojištění odpovědnosti a smlouva se zdravotními pojišťovnami

Vzhledem rizikovosti povolání lékaře zákon ukládá povinnost pojištění. Abyste si mohli založit vlastní ordinaci, musíte se proto pojistit proti odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu zdravotní péče a zároveň proti odpovědnosti za škodu vzniklou zaměstnancům.

V případě, že se ve své ordinaci plánujete zúčastnit systému veřejného pojištění, tedy že poskytnutou lékařskou péči bude pacientům hradit jejich pojišťovna, musíte se na krajský úřad obrátit též s žádostí o vypsání výběrového řízení. To je blíže upraveno v zákoně č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění. Jestli vám úřad vyhoví, musíte se pak do tohoto výběrového řízení přihlásit a následně v něm uspět.

Jestliže v řízení uspějete, máte možnost jednat s jednotlivými zdravotními pojišťovnami o uzavření konkrétní smlouvy, na základě které bude pojišťovna hradit vámi prováděnou lékařskou péči. Pojišťovny však nemají povinnost tuto smlouvu uzavřít. Pokud tedy některá pojišťovna nakonec odmítne smlouvu uzavřít, můžete lékařskou péči pacientům poskytovat za přímou finanční úhradu. Cenu za jednotlivé lékařské úkony pak můžete nastavit v rámci smlouvy mezi lékařem a pacientem, avšak za účelem ochrany pacienta jsou státem regulovány.

Převzetí existující ordinace

Pokud se vám nechce podnikat všechny tyto výše popsané kroky, můžete místo založení nové ordinace odkoupit již fungující ordinaci jiného lékaře. Zde se pak naplno projeví rozdíl mezi ordinací ve formě obchodní společnosti a ordinací, kterou provozuje lékař jakožto OSVČ.

Jestliže se jedná o prodej ordinace, která funguje jako obchodní společnost, je k prodeji potřeba pouze sepsat smlouvu o prodeji obchodního podílu. Náležitosti této smlouvy jsou upraveny v § 207 a násl. zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích). Pokud ordinace funguje jako obchodní společnost, jsou všechny smlouvy potřebné k správnému fungování ordinace psané na tuto právnickou osobu. Při prodeji se tak všechny změny zanesou do obchodního rejstříku a vám nic nebrání v okamžitém uvedení ordinace do chodu.

Pokud však lékař, od kterého ordinaci kupujete, fungoval jako OSVČ, tak veškeré smlouvy jsou vedeny na jeho jméno. V tomto případě byste proto po koupi ordinace museli všechny tyto smlouvy uzavřít znovu svým jménem. To samozřejmě celý proces založení vlastní ordinace poněkud prodlouží a vy si výkon vaší lékařské praxe budete muset počkat o něco déle.

Jestli si se založením ordinace stále nejste jistí, neváhejte nás kontaktovat a my vás tímto procesem rádi provedeme.

Kontaktujte nás

Rádi vám pomůžeme vyřešit vaše záležitosti a poskytneme Vám potřebnou konzultaci.

Vyplníte žádost o konzultaci

1

Ozveme se Vám a domluvíme se na podrobnostech

2

Nabídneme Vám nejvhodnější řešení Vašeho problému

3

další články

Vyhrajeme i prohraný případ

Vyhrajeme i prohraný případ