Skip to content

Novinky a zajímavosti od Advokátní kanceláře CIKR

Jak správně postupovat při pojistné události?

Nejen v souvislosti s aktuální povodňovou situací se můžeme setkat se vznikem pojistné události, protože nevíme, co nám každý nový den připraví za (ne)příjemná překvapení. Se vznikem škody proto jednoznačně platí, že je lepší být připraven, nežli zaskočen!

Pojistných situací nepochybně může existovat celá řada, principiálně toho mají ale něco málo společného, pokud se budeme dožadovat pojistného plnění od pojišťovny. V prvé řadě je pochopitelně být třeba pojištěn na onu konkrétní pojistnou událost, na kterou hodláme požadovat vyplacení pojistky. Za druhé platí, že ačkoli se budou veškeré nároky vůči pojišťovně promlčovat ze zákona 3 roky (není-li v dané pojistné smlouvě sjednáno jinak), je vždy dobrou praxí snažit se vše vyřešit co možná nejrychleji. Jinak může být s pojišťovnou o dost složitější jednání a také není později tak snadné dokázat všechny rozhodné skutečnosti pro vznik nároku na pojistné plnění. V poslední řadě je také vždy nutné zamezit zhoršování vzniklé škody (například zakrýt poničenou střechu), jinak by mohlo dojít k tomu, že se nám nepodaří prokázat, že škoda byla způsobena právě předmětnou pojistnou událostí a pojišťovna může rozhodnout, že vyplacené pojistné plnění bude poměrně sníženo. 

Samotný postup řešení pojistné události

V první řadě, jak již bylo zmíněno, je třeba zajistit, aby nedošlo k dalšímu množení již nastalé škody, ať už je to jakýmkoliv vhodným způsobem. Namátkou můžeme například uvést uhašení ohně, uzavření přívodu hlavního uzávěru vody v domě, zastavení vozidla a jeho zabezpečení proti pohybu a podobně. Druhou věcí, kterou je třeba obstarat, je dokumentace vzniklé škody na majetku – k tomu nám dobře poslouží například fotoaparát na mobilním telefonu, nebo očitý svědek pojistné události. Vždy ovšem preferujme zmíněné pořízení fotografií, přičemž samozřejmým se rozumí jejich bezpečné uchování pro pozdější dokazování ve vztahu k pojišťovně. Následně je vhodné kontaktovat naši pojišťovnu a vyrozumět ji o vzniku pojistné události, abychom s nimi mohli projednat další postup, zejména se s nimi domluvit na konkrétním datu, kdy pověřený zaměstnanec pojišťovny provede šetření na místě pojistné události, je-li to zapotřebí. Dále je třeba myslet na to, zda máme veškeré potřebné dokumenty potřebné k jednání s pojišťovnou, a to zejména kopii pojistné smlouvy (byla-li kvůli pojistné události zničena či ztracena, pojišťovna je povinna mít jedno vyhotovení uloženo), neboť k nahlášení pojistné události budete potřebovat pojišťovně nahlásit číslo pojistné smlouvy, váš doklad totožnosti a další podklady k uplatnění nároku na pojistné plnění, které jsou závislé na povaze konkrétní pojistné události. 

U dopravních nehod

Dopravní nehody s sebou nesou jistá specifika, zejména zvláštní povinnosti spojené se zákonem o provozu na pozemních komunikacích. Takovou povinností je zejména na místo nehody přivolat policii v případě, že vzniklá škoda na majetku – a to jak na vozidle, tak i jiné, například přepravované věci – je vyšší než 100.000,- Kč, dále pokud byl v důsledku dopravní nehody kdokoliv zraněn, pokud došlo k jakékoliv škodě na majetku třetí osoby nebo poškození vozovky či dopravního značení a konečně za situace, kdy není možné jednoznačně určit, kdo dopravní nehodu zapříčinil.

V ostatních případech, kdy nebude na místo nehody přivolána policie, je vždy třeba společně vyplnit tzv. Záznam o dopravní nehodě a rovněž je velmi vhodné si poznamenat jména a kontaktní spojení na všechny zúčastněné, stejně tak jako na případné svědky nehody. 

U pojištění zdraví či života

Zde bude v zásadě platit obecný postup zmíněný výše v obecné části tohoto článku, ovšem jistá specifika při uplatňování nároku u těchto pojistných smluv přece jen existují. 

Zejména se jedná o nutnost k veškeré potřebné dokumentaci mít také připravenou lékařskou zprávu, která potvrzuje náš zdravotní stav, který představuje danou pojistnou událost, u pojištění života se pochopitelně bude jednat o úmrtní list pojištěnce. Specifikum jsou škody na zdraví s trvalými následky, které je třeba doložit potvrzením o invaliditě, které vydává Česká zpráva sociálního zabezpečení a zprávu o hospitalizaci ve zdravotnickém zařízení. 

U škody způsobené trestnými činy

V případě škod způsobených trestnými činy a přestupky (nejčastěji se v praxi setkáme asi s odcizením vozidla nebo vloupáním do nemovitosti), je naprosto zásadní mít k dispozici zprávu od policie. V těchto případech tak bude třeba se před kontaktováním pojišťovny obrátit na policii, a to nejlépe co nejdříve po tom, co pojistná událost nastala. 

I přes vše výše uvedené ale věříme, že vyřizování pojistné události není nejradostnější a nejsnazší záležitostí, která Vás v životě potká, proto v případě takové nemilé události nebo nepříjemných tahanicích s pojišťovnou neváhejte využít služeb Advokátní kanceláře Ciprýn, Kiršner a partneři s.r.o., kde se o Vaše záležitosti postará tým zkušených odborníků.

další články

Vyhrajeme i prohraný případ

Vyhrajeme i prohraný případ