Základní zásadou daňového práva je, že každý příjem podléhá zdanění, pokud nespadá pod některou z výjimek v zákoně. Jaké jsou možnosti placení daně z příjmu? Co je to paušální daň? Jak se k paušální dani přihlásit a dokdy je tak možné učinit? Pojďme se v následujícím článku společně podívat, jak je paušální daň upravena v platné právní úpravě.
Daň z příjmu
Daň z příjmu jak fyzických, tak právnických osob je upravena v zákoně č. 586/1992 Sb., o daních z příjmu. Obecně platí, že všichni daňoví poplatníci jsou povinni odvádět daň z příjmu. Zákon přesně vymezuje, jaké příjmy jsou předmětem daně z příjmu a jaké naopak předmětem daně z příjmu nejsou nebo jsou od daně osvobozeny. Za příjem se přitom dle zákona považuje příjem jak peněžní, tak i nepeněžní dosažený směnou, tyto se oceňují dle speciálního zákona o oceňování majetku.
Zdanitelnými příjmy jsou
- příjmy ze zaměstnání a jiné závislé činnosti (práce člena družstva či společníka s.r.o., odměny člena orgánu právnické osoby nebo likvidátora atd.),
- příjmy z podnikání a jiné samostatné činnosti (příjem ze zemědělské výroby či podíl společníka v.o.s. nebo komplementáře),
- příjmy z kapitálového majetku (podíl na zisku obchodní korporace, je-li představován cenným papírem a výnosy z dluhopisů, úroky z peněžních účtů a mnoho dalších) a
- příjmy nájmu, ať už movitých či nemovitých věcí, ale také
- ostatní příjmy, pod které spadá například příjem z úplatného převodu nemovité věci či cenného papíru, příjmy z příležitostných činností, příjmy z převodu podílu v s.r.o. nebo například i výhry z loterie a tomboly či jiných her či soutěží.
Všechny tyto příjmy je daňový poplatník povinen za každé zdaňovací období (kalendářní rok) přiznat a odvést z nich daň, která činí pro rok 2025 15 % ze základu daně pro příjmy do částky 1 582 812 Kč a
23 % pro příjmy nad tuto částku. Tato částka činí 36násobek průměrné mzdy a každý rok se s ohledem na změny výše průměrné mzdy mění. Standartně se výše daně z příjmu stanovuje na základě daňového přiznání poplatníka.
Postup pro přesný výpočet daně z příjmu je však poměrně komplikovaný, neboť základ daně se snižuje o nezdanitelné části základu daně a o odčitatelné položky od základu daně a dále také o slevy na dani. I z tohoto důvodu jsou často komplikovanější daňová přiznání zpracovávána odborníky.
Paušální daň
Paušální daň byla v České republice zavedena od 1. 1. 2021 a jde o zjednodušený postup stanovení daně z příjmu, kdy poplatník, který se k paušální dani přihlásí je povinen na daň z příjmu za dané zdaňovací období platit předem pevně stanovenou částku, a to bez ohledu na jeho skutečné příjmy.
Platba na paušální daň v sobě mimo daně z příjmu zahrnuje i pojistné na důchodové a veřejné zdravotní pojištění, jakož i příspěvek na státní politiku zaměstnanosti.
Pokud se tedy osoba stane poplatníkem v paušálním režimu, odpadne jí povinnost podávat daňové přiznání i pojistné přehledy.
Poplatníkem v paušálním režimu se může stát pouze fyzická osoba, která splňuje následující podmínky:
- je osobou samostatně výdělečně činnou,
- není plátcem DPH,
- není společníkem v.o.s. ani komplementářem k.s.,
- není dlužníkem, vůči němuž bylo zahájeno insolvenční řízení,
- nevykonává činnost, ze které plynou příjmy ze závislé činnosti
- podá správci daně oznámení paušálního režimu, ve kterém si zvolí pásmo paušálního režimu, a nejpozději v poslední den lhůty pro podání oznámení o vstupu do paušálního režimu učiní oznámení o zahájení samostatné výdělečné činnosti
- ve zdaňovacím období bezprostředně předcházejícím rozhodnému zdaňovacímu období nepřesáhl rozhodné příjmy pro zvolené pásmo paušálního režimu
Paušální režim má tři pásma, do kterých poplatníci vstupují na základě jejich rozhodných příjmů ze samostatné činnosti dosažených za předcházející zdaňovací období. Do prvního pásma spadají především poplatníci, jejichž příjmy ze samostatné činnosti v předcházejícím zdaňovacím období nepřesáhly 1 mil. Kč, do druhého 1,5 mil. Kč a do třetího 2 mil. Kč.
Paušální zálohy pak poplatník hradí měsíčně, vždy se splatností k 20. dni kalendářního měsíce a při jejich řádném uhrazení již poplatníkovi nevznikají žádné související povinnosti, poplatník nemusí nic doplácet ani mu nevznikají přeplatky.
Měsíční záloha na paušální daň pro rok 2025 činí v pásmu I. 8 716 Kč, v pásmu II. 16 745 Kč a v pásmu III. 27 139 Kč.
Postup a lhůty
Vstup do paušálního režimu je dobrovolný a možný na základě Oznámení o vstupu do paušálního režimu. Toto oznámení má předepsanou formulářovou podobu a je možné jej získat na webových stránkách finanční správy pod tímto odkazem: https://financnisprava.gov.cz/cs/dane/dane/dan-z-prijmu/pausalni-dan/oznameni-o-vstupu-do-pausalniho-rezimu
Lhůtou pro prodání oznámení o vstupu do paušálního režimu je vždy 10. den rozhodného zdaňovacího období, tedy 10. ledna. Pokud poplatník splňuje všechny podmínky (viz výše) stává se poplatníkem v paušálním režimu k 1.1. daného roku.
Poplatník, který však podnikání teprve zahajuje, se stává poplatníkem v paušálním režimu až k počátku kalendářního měsíce, ve kterém zahajuje činnost a může podat oznámení o vstupu do paušálního režimu i po 10. lednu, nejpozději ke dni zahájení činnosti.
Pokud bylo Oznámení o vstupu do paušálního režimu podáno po lhůtě, tedy u již podnikajících poplatníků po 10. lednu a u nově začínajících podnikatelů po dni zahájení činnosti, je neúčinné.
Máte-li k následujícímu tématu další otázky nebo byste se chtěli ve věci týkající se daní a financí nechat právně zastoupit, neváhejte se obrátit na naši advokátní kancelář. Rádi Vám pomůžeme v řešení Vašich záležitostí.