Skip to content

Novinky a zajímavosti od Advokátní kanceláře CIKR

Jak se bránit proti pomluvě?

Někdo o Vás začal šířit nepravdivé informace, které Vám ublížily v rodinném, pracovním či občanském životě? Pokud ano, je možné, že jste se stali obětí pomluvy. Jaké druhy pomluv existují a jak se jim bránit? Na tyto otázky si odpovíme v následujících odstavcích.

Formy pomluvy a možnosti obrany

Dle závažnosti pomluvy a jejích následků pro poškozeného je možné pomluvu rozdělit do tří kategorií, těmi jsou:

1. Pomluva jako trestný čin

Pokud je intenzita pomluvy vysoká a její následky citelně zasahují do života poškozeného, může pomluva naplnit znaky skutkové podstaty trestného činu pomluvy dle ustanovení § 184 trestního zákoníku. Dle trestního zákoníku je trestným činem pomluvy takové jednání, kdy je o jiném sdělen nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit vážnost poškozeného u jeho spoluobčanů, zejména jej poškodit v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo mu způsobit jinou vážnou újmu.

Za tento trestný čin je možné uložit trest odnětí svobody až na jeden rok. V případě, že byla pomluva šířena tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem, může být uložen trest odnětí svobody až na dva roky. V obou případech pak lze uložit i povinnost k náhradě způsobené újmy.

Do této kategorie spadají pomluvy, které mohou mít tak závažné účinky, jakými jsou například výpověď z pracovního poměru, rozpad manželství či rodiny nebo sociální vyloučení.

Proti trestnému činu pomluvy je možné se bránit podáním trestního oznámení. Danou záležitostí se pak bude zabývat policie v trestním řízení, kde budete moci uplatnit svá práva jako poškození.

2. Pomluva jako přestupek

Pokud je intenzita pomluvy nižší než v předchozí kategorii, ale stále natolik závažná, že jde o společensky škodlivé jednání, může jí být naplněna skutková podstata přestupku proti občanskému soužití dle ustanovení § 7 zákona o některých přestupcích. Tohoto přestupku se může osoba dopustit tím, že jinému ublíží na cti tím, že ho zesměšní nebo ho jiným způsobem hrubě urazí.

Proti přestupku se lze bránit jeho oznámením příslušnému obecnímu úřadu, který na základě tohoto oznámení zahájí přestupkové řízení.

V rámci přestupkového řízení může být obviněnému uložena povinnost zaplatit pokutu, poškozenému se omluvit a případně mu nahradit jinou újmu, která mu vlivem působení pomluvy vznikla.

 

3. Pomluva jako občanskoprávní delikt

V případě, že pomluva nedosahuje takové intenzity, aby byla společensky škodlivá, ale Vaše jméno, čest, vážnost či dobrá pověst v jejím důsledku přesto byla poškozena, můžete se rozhodnout, že budete věc řešit soukromoprávní cestou a podáte na osobu, která Vás pomluvila, žalobu u místně příslušného soudu.

V žalobě se můžete domáhat, aby se Vám škůdce omluvil, aby pomluvu přestal šířit a pokud je to možné, například v případě, že byla šířena přes sociální sítě, aby ji odsud odstranil, například tím, že ji ze sociálních sítí smaže. Dále se můžete domáhat náhrady škody, a to jak hmotné, pokud prokážete, že Vám v souvislosti s pomluvou nějaká vznikla, tak i škody nehmotné. Za takovou újmu se pak můžete dožadovat přiměřeného zadostiučinění v penězích.

Ve všech případech je třeba pomluvu dostatečně prokázat, tedy především popsat v čem spočívá, přiložit veškeré důkazy či označit případné svědky, jakož i prokázat, že Vám tvrzená újma vznikla právě v příčinné souvislosti s pomluvou.

Pokud byste potřebovali ve věci podání trestního oznámení, oznámení o přestupku či podání žaloby k soudu odbornou pomoc, neváhejte se obrátit na naši advokátní kancelář, kde jsme připraveni být Vám při řešení Vašich záležitostí oporou. 

další články

Vyhrajeme i prohraný případ

Vyhrajeme i prohraný případ