Novinky a zajímavosti od Advokátní kanceláře CIKR
Jak prohlásit osobu za nezvěstnou?
Dostali jste se do situace, kdy se Vám osoba blízká nebo Váš obchodní partner již delší dobu neozvali, nedaří se Vám je kontaktovat a vy nemáte tušení, kde se nachází? Je možné, že jsou nezvěstní. Co to však znamená, když je někdo nezvěstný? Jak lze osobu za nezvěstnou prohlásit? A jaké jsou právní důsledky takového prohlášení nezvěstnosti? Pojďme se společně na otázku nezvěstnosti v tomto článku podívat a na otázky si odpovědět.
Nezvěstnost
Nezvěstnost je obecně upravená v občanském zákoníku, není právem přímo definována, ale jsou vyjmenovány její znaky. Konkrétně, aby mohla být osoba prohlášena za nezvěstnou, musí být kumulativně splněny tyto podmínky:
- Osoba, která má být za nezvěstnou prohlášena je svéprávná
- tato osoba opustila bydliště (bez ohledu na to, zda dobrovolně či nikoli)
- Nepodala o sobě zprávy, nikomu nesdělila, kam má v plánu odjet, nikoho nekontaktovala
- Není znám pobyt této osoby
Prohlášení osoby za nezvěstnou
Osobu je možné prohlásit za nezvěstnou ve zvláštním řízení o prohlášení osoby za nezvěstnou. Toto řízení je možné zahájit jen na návrh. Tento návrhu však nemůže podat soudu kdokoli. Musí jít o osobu, která má na prohlášení o nezvěstnosti právní zájem. Tedy o osobu, jejíž práva a povinnosti jsou nebo mohou být zasaženy či ohroženy nepřítomností pohřešované osoby, v konkrétních případech může jít například o manžela, obchodní partnery, společníky nebo zaměstnance.
K tomuto řízení je příslušný okresní soud, který byl naposledy obecným soudem pohřešované osoby, tedy např. soud pro to místo, kde měla pohřešovaná osoba naposledy známé trvalé bydliště.
Soud v tomto řízení sám jemu dostupnými prostředky pátrá po pohřešovaném. K prohlášení nezvěstnosti pohřešovaného pak soud vždy nařídí jednání.
Důsledky prohlášení osoby za nezvěstnou
Okamžikem nabytí právní moci usnesení o prohlášení za nezvěstného dochází ze zákona k tomu, že souhlasu, přivolení, odevzdání hlasu či jiného konání nezvěstného není třeba, aniž by o tom musel zvlášť rozhodovat soud.
To jinými slovy znamená, že právní jednání, ke kterým by za normálních okolností byl nezvěstný potřeba jsou posuzována tak, jako by nezvěstný člověk neexistoval. Toto se vztahuje například na výkon manželského majetkového práva, na výkon rodičovské odpovědnosti, na spoluvlastnický vztah nebo nájemní vztah.
Tato právní fikce se však nepoužije, jedná-li se o záležitost osobního stavu nezvěstného, tedy neuplatní se např. u rozhodování o svéprávnosti, vzniku a zániku manželství nebo registrovaného partnerství, určování a popírání otcovství, osvojení nebo rodičovské odpovědnosti. V takových případech, s výjimkou záležitostí týkajících se vzniku a zániku manželství, by musel být nezvěstnému jmenován opatrovník a jehož jednání by musel schvalovat soud.
Zároveň také platí, že kdo byl prohlášen za nezvěstného, nemůže namítat neplatnost nebo neúčinnost právního jednání učiněného za jeho nepřítomnosti, k němuž došlo za účinků jeho prohlášení za nezvěstného, pro to, že se při nich projev jeho vůle nevyžadoval.
Účinky prohlášení za nezvěstného končí, navrátí-li se člověk prohlášený za nezvěstného nebo jmenuje-li správce svého jmění. Prohlášení pozbývá účinků také dnem, který platí za den smrti nezvěstného.
Pokud byste potřebovali pomoci s prohlášením osoby za nezvěstnou nebo měli ve věci jakékoli další dotazy, neváhejte se obrátit na odborníky z naší advokátní kanceláře, kteří jsou připraveni být Vám oporou.