Jak založit ordinaci pro lékaře?

Jak založit ordinaci pro lékaře?

Máte úspěšně vystudovanou lékařskou fakultu a získali jste atestaci? Chcete si nyní založit vlastní ordinaci, ale nevíte jak? Kontaktujte nás a my vám váš sen o vlastní ordinaci pomůžeme uskutečnit! (klikněte zde)

Níže jsme pro vás připravili orientační návod, abyste věděli, co vše od procesu založení ordinace můžete očekávat.

Podoba vašeho podnikání

Konkrétní zaměření poskytované péče ve vaší ordinace bude samozřejmě záviset na vaší specializaci. Ať už jste ale pediatr, praktický lékař, gynekolog či třeba zubař, musíte se rozhodnout, zda vaše podnikání budete provozovat jako právnická osoba nebo OSVČ. Obě varianty mají své výhody i nevýhody.

OSVČ je tou jednodušší cestou, kdy pro vás bude mnohem snazší ordinaci založit a uvést do chodu. V zásadě vám postačí pouze zajít na živnostenský úřad, kde si po vyplnění registračního formuláře a zaplacení registračního poplatku 1.000,- Kč založíte živnost. Vaše následná expanze však bude při volbě této cesty značně limitována a komplikace se pak projeví i v případě, pokud budete chtít svou ordinaci eventuálně prodat.

Založení právnické osoby bude znamenat o něco náročnější start vašeho podnikání a bude doprovázeno vyššími vstupními náklady. Oproti fungování jakožto OSVČ však růstu vaší ordinace nebude stát nic v cestě. Případný prodej ordinace pak bude navíc výrazně usnadněn. Založení právnické osoby pak trvá zpravidla 1-2 týdny.

Ať už se rozhodnete pro kteroukoli z těchto forem, dokážeme vás celým procesem provést a splnění vašeho snu o vlastní ordinaci vám značně usnadnit. Pokud se však stále nemůžete rozhodnout kterou z těchto forem zvolit, tak nezoufejte. Obraťte se na nás a my vám po pečlivém zvážení vaší situace doporučíme vhodnou formu vašeho podnikání.

Potřebujete pomoci se založením ordinace a nevíte si rady?

Kontaktujte nás a společně se domluvíme na schůzce.

Založení nestátního zdravotnického zařízení

Další vaší překážkou bude založení nestátního zdravotnického zařízení. Toto má na starost příslušný krajský úřad. Zde je třeba zažádat o registraci nestátního zdravotnického zařízení. Povolení krajského úřadu je stěžejní zákonnou podmínkou k založení vaší ordinace a podnikání ve zdravotnictví. Úřad zde bude zkoumat vaši odbornost lékaře, splnění hygienických a dalších zákonných požadavků na prostory vaší ordinace, existenci provozního řádu a kvalitu vybavení ordinace. Vyřízení žádosti zpravidla trvá 1-3 měsíce a obnáší častou komunikaci s úřady. Pokud si nejste v těchto ohledech jistí nebo jen zkrátka nechcete trávit dlouhé hodiny na úřadech, nechte to na nás!

Zde k prokázání vaší odbornosti v zásadě postačí diplom z lékařské fakulty, doplněný o potvrzení o absolvování atestace.

Tyto jsou upraveny v zákoně č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, a jeho prováděcích předpisech. Slouží k ochraně zdraví nejen pacientů, ale i vašeho personálu.

Řízení probíhá u příslušné krajské hygienické stanice. Řád musí obsahovat též dokumentaci týkající se prostoru a vybavení. Zejména pak specifikaci a rozsah prováděných činností, personální obsazení, způsoby desinfekce atd. Celková doba řízení se pohybuje mezi 1-2 měsíci.

Rozsah přístrojového vybavení je upraven vyhláškami Ministerstva zdravotnictví č. 92/2012 Sb. a 99/2012 Sb. Mezi základní vybavení pak patří například vyšetřovací lehátko, kartotéka, fonendoskop, váha a teploměr. Důležité je zde též zmínit, že budete-li chtít využívat v ordinaci rentgen, je třeba podat žádost u Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, jejíž vyřízení zpravidla zabere 1-2 měsíce. Nemusíte se však obávat, protože i zde vám se vším dokážeme pomoci.

Pojištění odpovědnosti

Vzhledem rizikovosti povolání lékaře zákon ukládá povinnost pojištění. Abyste si mohli založit vlastní ordinaci, musíte se proto pojistit proti odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu zdravotní péče a zároveň proti odpovědnosti za škodu vzniklou zaměstnancům.

Smlouva se zdravotními pojišťovnami

Nakonec je vhodné domluvit si spolupráci se zdravotními pojišťovnami v rámci systému veřejného zdravotního pojištění. Za tímto účelem je třeba požádat krajský úřad o vypsání výběrového řízení podle zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, a přihlásit se do něj. Pokud uspějete, můžete začít jednání o smlouvách s jednotlivými pojišťovnami. První pojišťovnou, na kterou je nutné se obrátit VZP, která má na starosti přidělování IČP (identifikační číslo pracoviště) a IČZ (identifikační číslo zařízení). Celý tento proces je provázen řadou formalit a dohromady trvá okolo 3 měsíců. Bez náležitých zkušeností je tak snadné se v tom ztratit. 

Domluvte si s námi schůzku

a my vám rádi se vším poradíme a tímto procesem vás provedeme.

Založení vlastní ordinace nebo koupě již existující ordinace?

Nechcete-li podnikat výše uvedené kroky, můžete odkoupit již fungující ordinaci jiného lékaře. V tomto případě pak doporučujeme zaměřit se pouze na ty ordinace, které jsou vedené jako obchodní společnost. Zde k prodeji stačí pouze sepsat smlouvu o prodeji obchodního podílu, jejíž náležitosti jsou upraveny v § 207 a násl. zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích). Tuto smlouvu pro vás samozřejmě rádi napíšeme a procesem koupě vás provedeme. Po zapsání změn do obchodního rejstříku vám pak už nic nebude stát v cestě v okamžitém uvedení ordinace do chodu.

výhody

nevýhody

výhody

nevýhody

Proč je lepší do toho jít s právníkem?

Způsobů jak založit vlastní ordinaci je více. Od sebe se liší především náročností a délkou trvání celého procesu. Nehledě na způsob, který si zvolíte, bude založení ordinace doprovázeno řadou formalit a komunikací s úřady. V dnešní době je již možné toto zvládnou i sám. Pokud se však na to necítíte, na nic neváhejte a obraťte se na nás. Můžeme vám poskytnout nejen odbornou pomoc s přípravou veškerých dokumentů a žádostí, ale následně i s jejich vyřízením a komunikací s úřady. Váš sen o vlastní ordinaci tak můžete vyřídit téměř celý z pohodlí domova.

Bohaté zkušenosti máme navíc nejen v oboru zdravotnického práva, ale najdete u nás i odborníky přes ostatní právní odvětví. Naše vzájemná spolupráce tak nemusí skončit pouze u zřízení vaší ordinace. Dokážeme vám následně pomoci i v záležitostech týkajících se jejího chodu (např. expanze vaší ordinace, soudní spory s bývalými pacienty atd.) nebo i ve vašich osobních záležitostech.

Kontaktujte nás

Rádi vám pomůžeme vyřešit vaše záležitosti a poskytneme Vám potřebnou konzultaci.

Vyplníte žádost o konzultaci

1

Ozveme se Vám a domluvíme se na podrobnostech

2

Nabídneme Vám nejvhodnější řešení Vašeho problému

3

Jak se bránit proti pomluvě?

Novinky a zajímavosti od Advokátní kanceláře CIKR

Jak se bránit proti pomluvě?

Někdo o Vás začal šířit nepravdivé informace, které Vám ublížily v rodinném, pracovním či občanském životě? Pokud ano, je možné, že jste se stali obětí pomluvy. Jaké druhy pomluv existují a jak se jim bránit? Na tyto otázky si odpovíme v následujících odstavcích.

Formy pomluvy a možnosti obrany

Dle závažnosti pomluvy a jejích následků pro poškozeného je možné pomluvu rozdělit do tří kategorií, těmi jsou:

1. Pomluva jako trestný čin

Pokud je intenzita pomluvy vysoká a její následky citelně zasahují do života poškozeného, může pomluva naplnit znaky skutkové podstaty trestného činu pomluvy dle ustanovení § 184 trestního zákoníku. Dle trestního zákoníku je trestným činem pomluvy takové jednání, kdy je o jiném sdělen nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit vážnost poškozeného u jeho spoluobčanů, zejména jej poškodit v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo mu způsobit jinou vážnou újmu.

Za tento trestný čin je možné uložit trest odnětí svobody až na jeden rok. V případě, že byla pomluva šířena tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem, může být uložen trest odnětí svobody až na dva roky. V obou případech pak lze uložit i povinnost k náhradě způsobené újmy.

Do této kategorie spadají pomluvy, které mohou mít tak závažné účinky, jakými jsou například výpověď z pracovního poměru, rozpad manželství či rodiny nebo sociální vyloučení.

Proti trestnému činu pomluvy je možné se bránit podáním trestního oznámení. Danou záležitostí se pak bude zabývat policie v trestním řízení, kde budete moci uplatnit svá práva jako poškození.

2. Pomluva jako přestupek

Pokud je intenzita pomluvy nižší než v předchozí kategorii, ale stále natolik závažná, že jde o společensky škodlivé jednání, může jí být naplněna skutková podstata přestupku proti občanskému soužití dle ustanovení § 7 zákona o některých přestupcích. Tohoto přestupku se může osoba dopustit tím, že jinému ublíží na cti tím, že ho zesměšní nebo ho jiným způsobem hrubě urazí.

Proti přestupku se lze bránit jeho oznámením příslušnému obecnímu úřadu, který na základě tohoto oznámení zahájí přestupkové řízení.

V rámci přestupkového řízení může být obviněnému uložena povinnost zaplatit pokutu, poškozenému se omluvit a případně mu nahradit jinou újmu, která mu vlivem působení pomluvy vznikla.

 

3. Pomluva jako občanskoprávní delikt

V případě, že pomluva nedosahuje takové intenzity, aby byla společensky škodlivá, ale Vaše jméno, čest, vážnost či dobrá pověst v jejím důsledku přesto byla poškozena, můžete se rozhodnout, že budete věc řešit soukromoprávní cestou a podáte na osobu, která Vás pomluvila, žalobu u místně příslušného soudu.

V žalobě se můžete domáhat, aby se Vám škůdce omluvil, aby pomluvu přestal šířit a pokud je to možné, například v případě, že byla šířena přes sociální sítě, aby ji odsud odstranil, například tím, že ji ze sociálních sítí smaže. Dále se můžete domáhat náhrady škody, a to jak hmotné, pokud prokážete, že Vám v souvislosti s pomluvou nějaká vznikla, tak i škody nehmotné. Za takovou újmu se pak můžete dožadovat přiměřeného zadostiučinění v penězích.

Ve všech případech je třeba pomluvu dostatečně prokázat, tedy především popsat v čem spočívá, přiložit veškeré důkazy či označit případné svědky, jakož i prokázat, že Vám tvrzená újma vznikla právě v příčinné souvislosti s pomluvou.

Pokud byste potřebovali ve věci podání trestního oznámení, oznámení o přestupku či podání žaloby k soudu odbornou pomoc, neváhejte se obrátit na naši advokátní kancelář, kde jsme připraveni být Vám při řešení Vašich záležitostí oporou. 

Výživné, když rodič OSVČ uplatňuje paušální výdaje

Novinky a zajímavosti od Advokátní kanceláře CIKR

Výživné, když rodič OSVČ uplatňuje paušální výdaje

Výživné, resp. určení jeho výše, je primárně ponecháno na rodičích, pokud se ale nedohodnou, tak o výši výživného rozhoduje soud. Výši výživného pak soud určí zpravidla na základě potvrzení o výši příjmu. Nastávají ale problematické situace, kdy rodič nemá potvrzení o výši příjmu, protože je osobou samostatně výdělečně činnou, a navíc uplatňuje paušální výdaje.

 

Paušální výdaje

Paušální výdaje jsou fixní procentuální částí ročních příjmů, kdy výše těchto příjmů nesmí přesáhnout částku 2.000.000, – Kč a procento je pevně stanoveno zákonem a dle druhu podnikání se pohybuje v rozmezí 30 % – 80 %.

 

Závěry vyplývají z rozhodnutí soudů

Skutečnost, že takto uplatňované výdaje snižují základ daně nejsou automaticky také výdaji relevantními z hlediska vyživovací povinnosti potvrdil ve svém rozsudku ze dne 19. 10. 2016 Nejvyšší soud, sp. zn. Cpjn 204/2012, a také Ústavní soud v nálezu ze dne 8. 8. 2017, sp. zn. II. ÚS 3094/16. Uplatněné paušální výdaje nemusí odpovídat skutečným příjmům podnikatele, a proto nemůžou být jediným kritériem pro posouzení vyživovací povinnosti rodiče. Pro určení výše výživného je rozhodující skutečný příjem rodiče, který se nemusí shodovat s výsledkem hospodaření vykázaným podnikatelem. Výše výživného musí být určena na základě skutečných příjmů a majetkových poměrů rodičů.

 

Výpočet výživného

V praxi se soudy při určení výše výživného v takovémto případě zaměřují především na analýzu daňového přiznání povinného, peněžního deníku, předložených faktur a účetních dokladů k posouzení povahy jednotlivých výdajů. Posuzuje se, zda se jedná o náklady nezbytné pro dosažení a udržení příjmů, nebo výdaje na osobní potřebu podnikatele.

Při výpočtu výše výživného je tak důležité brát v potaz celkovou životní úroveň rodičů a jejich skutečné příjmy. Na základě dosavadních rozhodnutí soudů, která se týkají výpočtu výživného a hodnocení příjmů rodičů s příjmy z jiné než závisle činnosti, je zjevné, že pouhé uplatňovaní určitého paušálního výdaje není dostačující pro stanovení výše vyživovací povinnosti rodičů. Pro stanovení výše výživného a spravedlivé zajištění adekvátní finanční podpory dětem je nutné zohlednit všechny relevantní faktory.

Novela zákona o přeměnách

Novinky a zajímavosti od Advokátní kanceláře CIKR

Novela zákona o přeměnách

Dne 19. července 2024 nabyla účinnosti novela zákona o přeměnách obchodních společností a družstev. Tato novela transponuje směrnici Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/2121 ze dne 27. listopadu 2019, kterou se mění směrnice 2017/1132, pokud jde o přeshraniční přemístění sídla, fúze a rozdělení. Změny, které tato novela přináší, se týkají zejména způsobu jmenování znalce a oceňování jmění, ochrany zájmů třetích osob, způsobu zveřejňování přeměn nebo přeshraničních přeměn a jejich osvědčování.

 

Zveřejnění projektu přeměny a oznámení o jeho uložení

Dosud bylo povinné zveřejnit oznámení o uložení projektu přeměny do sbírky listin ve věstníku. Proces zveřejnění oznámení ve věstníku byl finančně i časově nákladný, a jelikož jej transponovaná směrnice nepožaduje, byl tento proces vypuštěn. Nově postačí oznámení pouze v obchodním rejstříku zároveň s uložením projektu přeměny do sbírky listin, kdy zůstává zachována lhůta nejpozději 30 dnů před realizací přeměny.

 

Určení namísto jmenování znalce

Pro případy, kdy zákon vyžaduje ocenění jmění, jež je předmětem přeměny, bylo zrušeno jmenování znalce soudem. Společnost zúčastněná na přeměně nově místo podání návrhu soudu k jmenování znalce určí znalce sama ze seznamu znalců vedeného ministerstvem spravedlnost. Celý proces přeměny je tímto způsobem určení znalce urychlen.

 

Ochrana zájmů třetích osob

Změny se promítly také do právní úpravy týkající se ochrany práv věřitelů osob zúčastněných na přeměně. Nová lhůta pro požádání o poskytnutí dostatečného zajištění činí tři měsíce místo šesti. Ve prospěch věřitelů došlo k rozšíření pohledávek, které lze zajistit. Nově se tak úprava vztahuje i na pohledávky budoucí či podmíněné za předpokladu, že se jedná o pohledávky ze závazků vzniklých před zveřejněním nebo uveřejněním projektu přeměny.

 

Přeshraniční přeměny a další významné změny

Novelou dochází k rozšíření působnosti zákona i na přeshraniční přemístění sídla z a do států mimo prostor EU a EHP. Nově upraveny jsou také zjednodušené postupy v případě některých forem přeshraničních fúzí v § 211 zákona o přeměnách. V § 59x zákona je upraveno osvědčení o přeshraniční přeměně, které vydává notář na žádost, a odst. 2 tohoto zákona nově vyjmenovává dokumenty, na jejichž základě notář zkoumá zákonnost přeshraniční přeměny.

Změny ve zpracování zprávy o přeshraniční přeměně jsou dalšími zjednodušujícími prvky novely. Nově je totiž zavedena možnost vypracovat samostatnou zprávu pro společníky nebo členy a samostatnou zprávu pro zaměstnance a zároveň jsou připuštěny výjimky, kdy je možné vynechat dané oddíly a to např. v případě kdy společnost má jediného společníka

Novým druhem přeměny je tzv. vyčlenění, která přináší nový jednoduchý nástroj, jak společnost dále vtělit do dceřiných společností. V případě vyčlenění se totiž společníkem nástupnické společnosti nestávají společníci rozdělované společnosti, ale přímo samotná rozdělovaná společnost. 

Dále je také nově výslovně umožněno realizovat více přeměn souběžně k jednomu rozhodnému dni. 

Pokud máte v souvislosti s přijatými změnami zákona jakékoliv dotazy nebo pokud se chystáte realizovat proces přeměny Vaší společnosti, neváhejte se obrátit na Advokátní kancelář CIKR.

Jak reklamovat dovolenou nebo zájezd?

Novinky a zajímavosti od Advokátní kanceláře CIKR

Jak reklamovat dovolenou nebo zájezd?

Protože jsme nyní v době letních prázdnin, a tedy i době, kdy se v podstatě všichni vydáváme na letní dovolenou, připravili jsme si pro vás článek o tom, jak postupovat, když objednaný zájezd není ani podle našich představ, ani podle toho, co slibovala cestovní kancelář.

 

K možnosti zájezd reklamovat

Smlouva, na základě které se s cestovní kanceláří vydáte například na zájezd k moři, je smlouva jako každá jiná. Oběma stranám z ní tedy plynou práva a povinnosti a při porušení některého z těchto závazků musí za své pochybení dotyčný řádně odpovídat. 

Smlouva o zájezdu je upravena v občanském zákoníku a je definována tak, že z této smlouvy se pořadatel zavazuje obstarat pro zákazníka zájezd a zákazník se zavazuje zaplatit celkovou cenu. Co je ovšem důležité zmínit, je, že smlouva o zájezdu je považována za tzv. soubornou smlouvu. To znamená, že zákazníkovi musí být na jejím základě poskytováno více služeb cestovního ruchu najednou. O takovou smlouvu se tak typicky nebude jednat v případě, že si sjednám pouze ubytování, u jiného poskytovatele zase dopravu a podobně, zde bude potřeba reklamovat na základě každé jednotlivé smlouvy zvlášť tu část, která nebyla v souladu se smlouvou.

 

Vady zájezdu

Ustanovení § 2537 občanského zákoníku definuje vadu zájezdu jako stav, kdy některá ze sjednaných služeb není poskytována v souladu se smlouvou. Taková situace může nastat, pokud je například sjednané ubytování nižšího než slíbeného standardu, je poskytnut jiný druh dopravy nebo například není respektována vymíněná dieta zákazníka a jsou mu poskytovány jiné než sjednané pokrmy.

 

Vytknutí vad zájezdu

Pokud se skutečně v průběhu zájezdu nějaká vada objeví, je potřeba tuto vadu bez zbytečného odkladu vytknout pořadateli zájezdu. Ten pak má povinnost ve lhůtě určené zákazníkem vadu odstranit, což ovšem neplatí v situaci, kdy je třeba neprodlené nápravy. Je-li třeba neprodlené nápravy pořadatele, zákazník žádnou lhůtu nestanovuje, ale pořadatel musí nápravu zjednat bez zbytečného odkladu.

Pokud pořadatel neodstraní vadu v určené lhůtě, může zákazník odstranit vadu sám a po pořadateli požadovat náhradu nezbytných nákladů. Jestliže by se ovšem jednalo o vadu podstatnou a pořadatel by vadu neodstranil, má zákazník právo odstoupit od smlouvy bez zaplacení odstupného.

 

Podstatné vady zájezdu

Za podstatné vady zájezdu se pak obecně pokládají takové vady, které zákazníkovi znemožňují využívat některou ze složek zájezdu nebo zákazníkovi znemožní zájezd prožít běžným relaxačním způsobem. 

Pro podstatné vady zájezdu také platí, že pořadatel má povinnost poskytnou za vadnou část zájezdu jiné, odpovídající řešení (tedy stejné nebo vyšší jakosti). Je-li nabízené náhradní řešení nižší jakosti než by bylo záhodno, má zákazník právo na přiměřenou slevu.

Pokud byste se rádi dozvěděli co nejvíce o řešení právních problémů a obohatili se zajímavostmi ze světa práva, neváhejte navštívit blog na stránkách naší advokátní kanceláře!

Odpovědnost nájemce za vytopení bytu

Novinky a zajímavosti od Advokátní kanceláře CIKR

Odpovědnost nájemce za vytopení bytu

Dne 27. března 2023 vynesl Nejvyšší soud rozsudek v kauze týkající se odpovědnosti nájemce za škody způsobené vytopením spodního bytu v důsledku vadného ventilu v horním bytě. Rozsudek je klíčovým pro objasnění, do jaké míry je nájemce odpovědný za technické závady, které nemohl předvídat ani ovlivnit.

 

Právní souvislosti

Podle zákona č. 89/2012 Sb., konkrétně dle ustanovení § 2257 a § 2910, není nájemce odpovědný za škody způsobené vadou, kterou nemohl při běžné údržbě a kontrole předvídat nebo zjistit. V konkrétním případě šlo o situaci, kdy praskl uzávěr vody pod umyvadlem v bytě nájemce, což vedlo k vytopení spodního bytu.

 

Průběh soudního řízení

 

Celý případ prošel několika soudními instancemi:

  1. Obvodní soud pro Prahu 6 rozhodl 30. září 2019 o zamítnutí žaloby majitelky spodního bytu, která požadovala náhradu škody ve výši 94 380 Kč. Odvolací soud následně toto rozhodnutí potvrdil.
  2. Nejvyšší soud však 28. ledna 2021 tato rozhodnutí zrušil a vrátil případ k dalšímu řízení.
  3. Obvodní soud pro Prahu 6 poté rozhodl 10. listopadu 2021 ve prospěch žalobkyně a nařídil nájemci zaplatit požadovanou částku.
  4. Městský soud v Praze následně 22. března 2022 potvrdil rozsudek obvodního soudu.

 

Nájemce se však proti tomuto rozhodnutí odvolal k Nejvyššímu soudu, který jeho dovolání shledal důvodným.

 

Klíčové závěry Nejvyššího soudu

Nejvyšší soud v novém rozsudku uvedl, že nájemce nemohl předvídat ani zabránit rozlomení ventilu, který byl vadně namontován ještě před začátkem jeho nájemního vztahu. Nebylo tedy možné klást odpovědnost za vzniklé škody na jeho bedra. Soud zdůraznil, že nájemce neměl povinnost ani možnost při běžné údržbě rozpoznat závady, které způsobily prasknutí uzávěru vody.

 

Dopady rozsudku

Tento rozsudek přináší důležité vyjasnění ohledně odpovědnosti nájemců za škody způsobené technickými závadami, které nemohou při běžné údržbě předvídat ani ovlivnit. Je to významný precedens, který poskytuje nájemcům větší jistotu a ochranu před neadekvátními nároky na náhradu škody za závady, za které objektivně nenesou odpovědnost.

 

Závěr

Rozsudek Nejvyššího soudu z 27. března 2023 představuje důležitý milník v oblasti nájemních vztahů a odpovědnosti za škody. Ujasňuje, že nájemci nemohou být činěni odpovědnými za technické vady instalací, které nemohli při běžné údržbě zjistit ani předvídat, což posiluje jejich právní postavení a chrání je před nepřiměřenými finančními nároky.

Kdy máte od zaměstnavatele nárok na odstupné

Novinky a zajímavosti od Advokátní kanceláře CIKR

Za jakých podmínek máte od zaměstnavatele nárok na odstupné?

Obecně o odstupném a jeho zákonná úprava

Odstupné je institut v rámci pracovního práva, zajišťující ochranu zaměstnance v pracovním poměru jakožto slabší strany. Právní úprava odstupného se nachází v zák. č. 262/2006 Sb., Zákoník práce (dále jen „ZP“), konkrétně v části druhé, hlavě IV. Zde jsou stanoveny zákonné důvody pro odstupné a základní parametry pro stanovení jeho výše. Jelikož je však pracovní právo převážně odvětvím soukromého práva, připouští se zde domluva stran a zákon tak stanoví pouze minimální standard. Odlišně může být dohodnuto zpravidla v rámci kolektivního vyjednávání mezi zaměstnaneckými odbory a zaměstnavatelem.

 

Zákonné důvody pro odstupné a jejich dělení

Důvody jsou uvedeny v § 67 ZP a lze je v zásadě shrnout do dvou skupin. Tyto skupiny kopírují výpovědní důvody z § 52 téhož zákona. V rámci první skupiny tedy můžeme hovořit o odstupném z důvodu výpovědi pro organizační změny na straně zaměstnavatele. Sem spadá zrušení či přemístění zaměstnavatele nebo stane-li se zaměstnanec nadbytečný z jiného důvodu (např. snižování stavů). V této kategorii máte nárok na 1-3násobek svého průměrného měsíčního výdělku. Konkrétní suma se pak odvíjí od délky trvání pracovního poměru. Do 1 roku trvání poměru máte nárok na 1násobek, v rozmezí 1 a 2 let máte nárok na 2násobek a nad 2 roky máte nárok na 3násobek průměrného měsíčního výdělku. Druhá skupina se týká výpovědního důvodu pro pracovní nezpůsobilost způsobenou pracovním úrazem nebo nemocí z povolání, kterou si zaměstnanec přivodil při výkonu povolání nebo v souvislosti s ním. Zde je na místě kompenzace vyšší, a to zejména pro snížení budoucího uplatnění na trhu práce. Zaměstnanec zde má proto nárok na odstupné ve výši 12násobku svého průměrného měsíčního výdělku.

 

Máte nárok na odstupné při ukončení pracovního poměru dohodou?

Častou mylnou představou je, že jakmile dojde k ukončení pracovního poměru dohodou, tak zaměstnanci automaticky zaniká nárok na odstupné. Toto přesvědčení však není pravdivé. Ve skutečnosti vše záleží na důvodu ukončení pracovního poměru. Pokud důvodem je jedna z výše jmenovaných situací, nárok na odstupné má zaměstnanec stejně jako kdyby dostal výpověď. Příkladem mohu uvést případ, kdy zaměstnavatel má v plánu na podzim snižovat stavy a zaměstnanec ví, že by výpověď nakonec stejně dostal. Může se dohodnout se zaměstnavatelem, že odejde dohodou již teď, aby mohl hledat novou práci, ještě než bude trh zaplněn.