Novela zákona o spotřebních daních

Novinky a zajímavosti od Advokátní kanceláře CIKR

Novela zákona o spotřebních daních

Dne 1. srpna 2023 nabyl účinnosti nový zákon, který změnil dvě klíčové legislativní normy týkající se spotřební daně. Konkrétně se jedná o zákon č. 353/2003 Sb. o spotřebních daních a zákon
č. 286/2022 Sb., který měnil uvedený zákon o spotřebních daních. Návrh na novelizaci uvedených zákonů předložila vláda sněmovně dne 5. 5. 2023. Ta návrh schválila a následně dne 12. 7. 2023 postoupila Senátu. Po schválení i touto komorou Parlamentu ČR podepsal novelu dne 28. 7. 2023 prezident. Nová úprava byla vyhlášena ve Sbírce zákonů v částce 109 pod č. 234/2023 Sb. Důvodová zpráva, která tuto legislativní změnu provázela, detailně vysvětluje její záměr.

Hlavním účelem této novely bylo vrátit systém zdanění motorové nafty a jejích přímých substitutů zpět do původního stavu, a to dříve, než bylo plánováno v předchozím zákoně č. 286/2022 Sb. Ten totiž prodloužil dočasné snížení spotřební daně z motorové nafty o 1,50 Kč na litr, snižující ji z původních 9,95 Kč/l na 8,45 Kč/l. Toto snížení bylo načasováno na 1. října 2022 a reagovalo na tehdejší ekonomickou situaci, která měla negativní dopady na podniky a jednotlivce, především v dopravním sektoru. Vysoké ceny motorové nafty způsobily zvýšení nákladů na provoz vozidel a hrozilo, že se to promítne do růstu cen dalšího zboží.

Důležitým bodem novely bylo stanoveno, že toto dočasné snížení daně z motorové nafty bude ukončeno k 31. prosinci 2023 a sazby daně se vrátí na původní úroveň 9,95 Kč/l od 1. ledna 2024.

Situace se však v první polovině roku 2023 dramaticky změnila, protože ceny motorové nafty výrazně klesly pro konečného spotřebitele v České republice. Na druhé straně bylo nutné konsolidovat veřejné rozpočty. V této nové situaci se zákonodárce rozhodl umožnit návrat sazby spotřební daně z motorové nafty na její původní úroveň dříve, než bylo původně plánováno.

Díky novele tak došlo k navýšení sazby spotřební daně od 1. srpna 2023 (původní termín byl 1. ledna 2024). Sazba byla zvýšena z 8 450 Kč na 1 000 litrů na původních 9 950 Kč na 1 000 litrů. Tento krok byl zdůvodněn snahou přispět k rychlejší konsolidaci veřejných rozpočtů, neboť dočasně snížená sazba daně z motorové nafty již nebyla ekonomicky ospravedlnitelná.

Kromě toho byl tento krok vnímán i jako důležité ekologické opatření, které mělo motivovat k přechodu na ekologicky šetrnější alternativy. 

Jak si patentovat vynález?

Novinky a zajímavosti od Advokátní kanceláře CIKR

Jak si patentovat vynález?

Vymysleli jste nový zlepšovák a chtěli byste být jedinými, kdo jej bude moci uvést na trh? V podobné situaci je dobré co nejdříve podat patentovou přihlášku k získání patentu na váš vynález. Společně si na následujících řádcích ukážeme, v čem patent spočívá, co lze patentovat a jak na patentové řízení.

Patent a vynález

První z otázek, na kterou si společně odpovíme je otázka „Co je to patent?“. Patent je obecně řečeno právní způsob ochrany vynálezu. Vynález, který je patentován, je chráněn zákonem. Ochrana je zjišťována držiteli patentu, kterému zákon zaručuje výhradní právo k používání vynálezu. Účinek patentu pak spočívá v tom, že bez souhlasu jeho majitele nikdo jiný nesmí využívat patentovaný vynález.

Vynález je pak určité technické řešení, které je nové. Aby šlo o vynález, musí zároveň jít o technické řešení, které je výsledkem vynálezecké činnosti a je průmyslově využitelné. Vynález je pak, dle slov zákona, výsledkem vynálezecké činnosti, jestliže pro odborníka nevyplývá zřejmým způsobem ze stavu techniky a považuje se za průmyslově využitelný, může-li jeho předmět být vyráběn nebo jinak využíván v průmyslu, zemědělství nebo jiných oblastech hospodářství.

Zákon dále stanovuje, že vynález je novým, pokud není součástí stavu techniky. Stavem techniky je pak vše, k čemu byl přede dnem, od něhož přísluší přihlašovateli právo přednosti, umožněn přístup veřejnosti písemně, ústně, využíváním nebo jiným způsobem.

Co je to právo přednosti?

Zákon o vynálezech, průmyslových vzorech a zlepšovacích návrzích používá pojmu právo přednosti. Právo přednosti je právem, které vzniká přihlašovateli okamžikem podání patentové přihlášky. Jde o právní vyjádření zásady „kdo dřív přijde, ten dřív mele“. Jde ve své podstatě o přednost přihlašovatele vynálezu před každým, kdo by později chtěl přihlásit stejný nebo podobný vynález a patentovat si ho pro sebe.

Jak probíhá řízení o zapsání patentu v ČR?

K tomu, abyste získali patent na váš vynález, je třeba o něj požádat a zúčastnit se řízení o zapsání patentu, které probíhá před Úřadem průmyslového vlastnictví (ÚPV) a zahajuje se podáním patentové přihlášky. 

Patentová přihláška

Patentová přihláška se skládá ze dvou částí. První částí je žádost o udělení patentu, která má povahu předepsaného formuláře, který lze nalézt na webových stránkách ÚPV. Druhá část pak musí obsahovat komplexní popis vynálezu, součástí mohou být i jeho výkresy. Přihláška také vždy musí obsahovat alespoň jeden patentový nárok. Patentovým nárokem je pak přesné vymezení předmětu, pro který je patentová ochrana žádána.

Osobou, která může patentovou přihlášku podat je buďto přímo původce vynálezu, tedy osoba, která jej vymyslela nebo v případě tzv. zaměstnaneckých vynálezů také ten, na koho původce vynálezu právo na patent převedl.

Přihlášku lze po jejím vyplnění podat třemi způsoby, a to elektronicky s uznávaným elektronickým podpisem nebo prostřednictvím systému datových schránek, popř. také písemně poštou nebo osobně na podatelnu ÚPV.

Řízení před Úřadem průmyslového vlastnictví

Po podání přihlášky ji ÚPV podrobí předběžnému přezkumu. V rámci kterého vyloučí ty přihlášky, které žádají o udělení patentu k předmětům, které zjevně nejsou patentovatelné nebo k takovým, které obsahují vady, které brání jejich zveřejnění. 

Patenty pak uděluje ÚPV právě jen na takové vynálezy, které splňují podmínky vynálezu, a tedy jsou nové, jsou výsledkem vynálezecké činnosti a jsou průmyslově využitelné. Je možné, nechat si patentovat nové výrobky, ale například i chemicky vyrobené látky nebo biotechnologické postupy. 

Co naopak patentovat nelze, jsou různé vědecké objevy či teorie, počítačové programy, plány či pravidla, estetické výtvory nebo nové druhy rostlin či plemena zvířat.

Patent, který je udělen v České republice, je platný 20 let od podání přihlášky. A s udělením patentu i jeho prodlužováním jsou spojeny správní poplatky.

V případě, že byste měli jakékoli další otázky týkající se patentu či jeho získání, popř. potřebovali s celým procesem poradit, neváhejte se obrátit na odborníky z naší advokátní kanceláře.

Úspěšný případ – Pomohli jsme klientovi zastavit exekuci

Novinky a zajímavosti od Advokátní kanceláře CIKR

Úspěšný případ – Pomohli jsme klientovi zastavit exekuci

Klient se obrátil na naši advokátní kancelář s cílem domoci se zastavení exekuce, která byla nařízena na jeho majetek. Exekuční řízení klienta trvalo přes 12 let, aniž by bylo na klientovi čehokoli vymoženo. Důkladnou argumentací a precizně vypracovaným podnětem k zastavení exekuce s vhodným odkazem na ustanovení § 55 odst. 7 zákona č. 120/2001 Sb., exekuční řád, se našim advokátům podařilo dosáhnout změny ve prospěch klienta a zastavit pro něj léta táhnoucí se exekuci.

Exekuční řízení patří mezi citlivá a do života jejich účastníků zasahující řízení. Jejich správné uchopení proto vyžaduje nejen bezchybnou znalost aktuálně platných právních předpisů, ale i schopnost správně aplikovat právní normy na konkrétní situace.

Advokátní kancelář Ciprýn & Kiršner nabízí profesionální služby nejen v oblasti exekučního práva a náš tým je připraven být Vám v těchto řízeních oporou. Pokud se tedy nacházíte v obdobné situaci, neváhejte se na nás obrátit.

Jak reklamovat vady při stavbě nemovitosti

Novinky a zajímavosti od Advokátní kanceláře CIKR

Jak reklamovat vady při stavbě nemovitosti

Dle zákona se stavba nemovitosti či její rekonstrukce považuje za dílo a mezi objednatelem a zhotovitelem se tak uzavírá smlouva o dílo. Za provedené dílo se pak považuje dílo dokončené a předané. Problém ale nastává, pokud má dílo určité nedostatky. K této situaci stanovuje občanský zákoník následující: „Objednatel není oprávněn odmítnout převzetí, pokud dílo vykazuje pouze ojedinělé vady nebránící užívání.“ Z uvedeného vyplývá, že jako objednatel jste povinen stavbu převzít, pokud vada stavby nezabraňuje jejímu běžnému užívání. Co v takové situaci můžete dělat, se dozvíte níže.

Pokud se dostanete do situace, kdy musíte převzít stavbu, s níž nejste spokojeni, máte následující možnosti:

  1. Převzít dílo bez výhrad
  2. Převzít dílo s výhradami – ty se podrobně uvedou do předávacího protokolu

Pokud převezmete dílo s výhradami, nejste povinni platit jeho cenu až do chvíle, než budou vady odstraněny, to ale platí, jen pokud ve smlouvě o dílo nebudete mít sjednáno něco jiného. Převzetí díla s výhradami, které se uvedou do předávacího protokolu, se týká zjevných vad. U skrytých vad máte jako objednavatel právo reklamovat je do 5 let od převzetí stavby, pokud nebude ve smlouvě o dílo sjednáno jinak.

Při reklamování vad je důležité rozlišovat druhy vad, protože od nich se poté odvíjí, co můžete po zhotoviteli požadovat. Rozlišujeme vady, které jsou podstatným porušením smlouvy a vady nepodstatné. Vadou, která je podstatným porušením smlouvy, myslíme takovou vadu, o níž pokud bychom věděli dopředu, nikdy bychom smlouvu nebyli uzavřeli. Mezi podstatné vady tak patří např. užití špatného materiálu, nedodržení bezpečnostních norem nebo vady právní jako nezajištění stavebního povolení. U těchto podstatních vad je po zhotoviteli možné požadovat opravu, slevu, provedení náhradního díla nebo je možné odstoupit od smlouvy s nárokem na vrácení peněz. Nepodstatnou vadou je pak například oděrka na podlaze nebo šrám na těsnění. Tyto vady lze dodatečně opravit a nijak nebrání užívání stavby, proto v tomto případě máte nárok buďto na opravu nebo slevu.

Vyřizování vaší reklamace nesmí trvat déle než 30 kalendářních dnů a vada by v této době měla být také odstraněna. Pokud vaše reklamace nebude vyřízena v zákonné lhůtě a ani s vámi nebude dohodnuto prodloužení této lhůty, máte právo požadovat přiměřenou slevu z ceny stavby nebo od smlouvy úplně odstoupit. Pokud zhotovitel na vaši reklamaci nereaguje nebo dokonce vadu odmítá odstranit, máte právo požadovat slevu a uzavřít smlouvu na odstranění vady s někým jiným. Před uzavřením této smlouvy je ale důležité, doručit zhotoviteli oznámení, ve kterém budete uplatňovat právo na slevu z ceny díla, která musí být přiměřená rozdílu mezi dílem bez vady a dílem, které vadu má. Pokud pak náklady na opravu budou převyšovat dohodnutou slevu, máte právo po zhotoviteli díla požadovat náhradu škody. 

V zákoně není stanovena žádná záruka na rekonstrukci či stavbu, proto je důležité ujednat záruku ve smlouvě nebo mít záruku pokrytou ve formě záručního listu. Touto zárukou se zhotovitel zavazuje, že stavba nebo rekonstrukce bude po určitou dobu způsobilá k užívání nebo si zachová obvyklé vlastnosti. 

Novela zákoníku práce

Novinky a zajímavosti od Advokátní kanceláře CIKR

Novela zákoníku práce

Dne 12. 9. 2023 schválila poslanecká sněmovna novelu zákoníku práce, jejíž velká část nabude účinnosti již 1. 10. 2023. Mezi nejvýznamnější část novely, která nabude účinnosti právě již na začátku října je právní úprava práce na dálku. Zákoník práce nově zakotví povinnost uzavřít písemnou dohodu o práci na dálku, aby zaměstnanec mohl vykonávat práci z jiného místa, než je pracoviště zaměstnavatele. Výpovědní doba u dohody o práci na dálku bude činit 15 dnů. Nově bude u práce na dálku upravena náhrada nákladů, které v souvislosti s výkonem práce vzniknou. Náklady bude možné hradit buďto ve skutečné výši, kterou prokáže zaměstnanec, anebo paušálně. Novela se práci na dálku a dalším formám tzv. pružného uspořádání práce věnuje především s ohledem na evropskou legislativu. Právě díky evropské legislativě bude mít zaměstnavatel nově povinnost umožnit výkon práce mimo pracoviště např. těhotné zaměstnankyni nebo zaměstnanci pečujícímu o dítě mladší 9 let. Změny nastanou také v oblasti doručování dokumentů, a to proto, že bude zúžen seznam důležitých dokumentů, pro které platí přísnější podmínky pro možnosti elektronického doručení. Striktní podmínky pro doručení budou tak nadále platit už jen pro tyto dokumenty:

  • Výpověď, okamžité zrušení pracovního poměru, zrušení ve zkušení době a ostatní písemnosti týkající se skončení pracovního poměru
  • Odvolání z pracovního místa vedoucího zaměstnance nebo vzdání se takového místa
  • Mzdový a platový výměr

Významnou změnu zaznamenají také dohody o provedení práce a dohody o pracovní činnosti (dále jen „dohody“). Pro praxi bude nejpodstatnější změnou povinnost zaměstnavatele předem zaměstnancům rozvrhnout pracovní dobu a s tímto rozvržením je seznámit nejpozději s 3denním předstihem. Zásadní bude pro dohody také zakotvení nároku na dovolenou, která bude rozvržena na základě fiktivní pracovní doby. Ustanovení týkající se dovolené, ale na rozdíl od rozvržení pracovní doby nabude účinnosti až k 1. 1. 2024. V oblasti dohod se však nebude jednat jen o tyto změny, přibude také možnost volna z důvodů všech přípustných překážek v práci na straně zaměstnance a nárok na příplatky za práci ve svátek, noční práci, práci o víkendu a za práci ve ztíženém pracovním prostředí.

Zaměstnavatel bude muset nově šířeji informovat zaměstnance o skutečnostech, které souvisejí s obsahem pracovního poměru. Tato povinnost musí být ze strany zaměstnavatele splněna vždy do 7 dnů ode dne vzniku pracovního poměru. Novou povinností bude pro zaměstnavatele také povinnost odůvodnit písemně rozhodnutí, kterým nevyhověl zaměstnanci žádajícímu o kratší pracovní dobu či práci na dálku u chráněných skupin. Novela však přináší nové povinnosti i zaměstnancům, a to v případě jejich nástupu na rodičovskou dovolenou. Nově bude muset zaměstnanec podat písemnou žádost o rodičovskou dovolenou alespoň 30 dnů před nástupem. Tento institut by měl zabránit dosavadním komplikacím, které vznikaly zaměstnavatelům, když jim rodičovská dovolená nebyla ze strany zaměstnance ohlášena s dostatečným předstihem.

Zcela specifickým institutem zavedeným novelou je tzv. další dohodnutá práce přesčas ve zdravotnictví. Tento institut umožňuje, aby zaměstnanci v rámci nepřetržitého provozu spojeného s provozováním zdravotních služeb na základě dohody se zaměstnavatelem vykonávali další práci nad rámec limitů práce přesčas stanovené zákoníkem práce. 

V neposlední řadě pak novela upravuje tzv. nepřetržitý odpočinek v týdnu, jehož výpočet byl v dosavadním znění nejasný. Cílem nového znění tohoto ustanovení je reflektovat evropskou judikaturu, která nepřetržitý odpočinek v týdnu sčítá s délkou nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami.

Věděli jste, že brannou povinnost mají v ČR i ženy?

Novinky a zajímavosti od Advokátní kanceláře CIKR

Věděli jste, že brannou povinnost mají v ČR i ženy?

Branná povinnost, vojenská činná služba, mimořádná služba či odvodní řízení. V následujícím článku si vysvětlíme, co tyto pojmy znamenají, a odpovíme si na otázku, kdy se z občana stává voják z pohledu práva.

Branná povinnost

Samotné základy pro brannou povinnost můžeme najít na ústavní úrovni v ústavním zákoně o bezpečnosti České republiky, kde je stanoveno, že ozbrojené síly jsou doplňovány na základě branné povinnosti. 

Brannou povinnost a její specifika pak dále upravuje zákon č. 585/2004 Sb., o branné povinnost a jejím zajišťování. Tento zákon brannou povinnost také definuje, a to jako povinnost státního občana České republiky plnit úkoly ozbrojených sil České republiky. Tato povinnost pak zahrnuje povinnost občana podrobit se odvodnímu řízení a povinnost vykonávat vojenskou činnou službu.

Vojenská činná služba

Vojenská činná služba může být vykonávána buď mimo stav ohrožení státu či válečný stav nebo za těchto stavů. Stav ohrožení státu je vyhlašován v případech, kdy je bezprostředně ohrožena svrchovanost státu, jeho územní celistvost nebo demokratické základy. Válečný stav je vyhlašován v případech napadení České republiky jiným státem. V obou případech je voják, který vojenskou činnou službu vykonává tzv. vojákem v činné službě. Zákon pak zná i vojáky v záloze a aktivní záloze, což jsou osoby, které mají brannou povinnost, ale nevykonávají přímo vojenskou činnou službu.

Vojenskou činnou službu vykonávají mimo stav ohrožení státu nebo mimo válečný stav vojáci z povolání ve služebním poměru a spadá sem zároveň i jejich příprava k plnění úkolů ozbrojených sil nebo služba vojáků v operačním nasazení. Jde o profesionály náležící k Armádě České republiky.

Za stavu ohrožení státu nebo válečného stavu je vojenskou činnou službou mimořádná služba. Tuto mimořádnou službu pak vykonávají vojáci z povolání a vojáci v záloze a aktivní záloze. Občané jsou pak povoláváni k odvodnímu řízení krajskými vojenskými velitelstvími na základě předchozího nařízení vlády, kterým je také stanoveno, kolik občanů, v jaké věkové kategorii a odborné kvalifikaci jsou pro potřeby ozbrojených sil vyžadováni. 

Odvodní řízení

V odvodním řízení rozhoduje odvodní komise o schopnostech občana vykonávat vojenskou činnou službu. Pokud komise dospěje k závěru, že je daný občan ke službě způsobilý, vydá o tom rozhodnutí a tímto rozhodnutím se z občana stává voják.

Vznik branné povinnosti

Branná povinnost vzniká všem občanům dnem, v němž dosáhnou 18ti let a není dnes vázána na pohlaví, jako tomu bylo dříve. Brannou povinnost tak mají dle zákona i ženy. Zde je dobré si uvědomit, že branná povinnost je povinností vázanou na občanství a pozbytím státního občanství zaniká. Branná povinnost pak zaniká také např. dovršením věku 60 let nebo omezením svéprávnosti.

Přestupky

Neuposlechnutí branné povinnosti může být pro občana spojeno s postihy ve formě spáchání přestupku. Občan se může dopustit přestupku například tím, že se nedostaví k odvodnímu řízení na stanovené místo v době uvedené v povolávacím rozkaze vydaném krajským vojenským velitelstvím.

Úspěšný případ – zrušení a vypořádání spoluvlastnictví

Novinky a zajímavosti od Advokátní kanceláře CIKR

Úspěšný případ – zrušení a vypořádání spoluvlastnictví

Pomohli jsme klientovi rychle a efektivně získat do výlučného vlastnictví nemovitost.

Klient se obrátil na naši advokátní kancelář poté, co se protistrana žalobou domáhala zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví. Výše podílu protistrany činila ideální 1/2 a náš klient vlastnil druhý podíl o výši ideální 1/2. Naším úspěchem bylo důkladné odůvodnění, proč by měla být právě našemu klientovi přikázána nemovitost do výlučného vlastnictví, nikoli protistraně, a to především poukazem na nemožnost jiné alternativy bydlení klienta a jeho zvláštní citovou vazbu k nemovitosti. 

Tým našich zkušených advokátů se specializuje na široké spektrum právních oborů, ať už potřebujete poradit v oblasti občanského práva, obchodního práva, pracovního práva, rodinného práva či trestního práva, jsme tu pro vás. S našimi bohatými zkušenostmi a odbornými znalosti jsme připraveni řešit i ty nejsložitější případy. Neváhejte nás kontaktovat.

Odpovědnost za škodu se liší v závislosti na tom, zda ji spáchá domácí nebo hospodářské zvíře

Novinky a zajímavosti od Advokátní kanceláře CIKR

Odpovědnost za škodu se liší v závislosti na tom, zda ji spáchá domácí nebo hospodářské zvíře

Váš pes pokouše cizí dítě. Zaběhne se vám dobytek a poničí sousedovi zahradu či splašený kůň zastaví dopravu na silnici. Možná jste se už někdy v životě zamýšleli nad tím, kdo by v takových situacích odpovídal za škodu, které zvíře svým chováním samo způsobí cizímu člověku nebo jeho věcem. Pojďme se společně blíže podívat na to, jak je to se škodou způsobenou zvířetem, kdo za ni odpovídá, zda se dá odpovědnosti zprostit a jak se liší odpovědnost za škodu v souvislosti s tím, jakým zvířetem byla spáchána.

Základní pravidlo

Otázky související se škodou způsobenou zvířetem v obecně rovině upravuje občanský zákoník, který v ustanovení § 2933 stanovuje, že: „Způsobí-li škodu zvíře, nahradí ji jeho vlastník“. To, že vlastník zvířete odpovídá za škodu, které jeho zvíře ať už záměrně nebo omylem způsobí lze považovat za základní pravidlo. Jde zde o tzv. objektivní odpovědnost vlastníka, která nastupuje bez ohledu na existenci vlastníkova zavinění.

Odpovídá za škodu vlastník, i když je zvíře fakticky v péči jiné osoby?

Občanský zákoník myslí i na situaci, kdy zvíře vlastní jedna osoba, ale fakticky se o něj stará a dohlíží na něj osoba jiná, které byl tento dohled svěřen. Odpovědnost vlastníka se v této situaci v zásadě nemění. V případě, že byste byli například vlastníky koně, kterého byste nechávali ustájeného u známých, kteří by o něj pečovali, a tento kůň by následně spáchal škodu, budete stejnou měrou odpovídat vy i vaši známí, u kterých jste nechali koně ustájeného. K odpovědnosti vlastníka se tak pouze přidá odpovědnost osoby, které bylo zvíře svěřeno, a odpovědnost za škodu spáchanou zvířetem nesou tyto osoby společně.

Krádež zvířete a odpovědnost vlastníka za škodu

Rozdílná je situace v případě, že třetí osoba svémocně, tedy neprávem a bez souhlasu, vlastníkovi či pečovateli zvíře odejme. Zde bude, za předpokladu, že vlastník, ani pečovatel nemohli odnětí zvířete rozumně zabránit, za škodu, kterou takto odejmuté zvíře způsobí, odpovídat pouze tato třetí osoba. 

Slovním spojením „rozumně zabránit“ se zde rozumí, že osoby učinili taková opatření, která lze v dané situaci očekávat od člověka s průměrným rozumem. Zároveň se také při posuzování bere v úvahu, o jaký druh zvířete se jedná a jaké jsou místní poměry a zvyklosti. 

V případě, že vlastník či pečovatel odnětí zvířete rozumně zabránit mohl, ale neučinil tak, bude odpovídat za škodu způsobenou zvířetem společně s osobou, která jej svémocně odňala. Tato osoba se totiž své povinnosti k náhradě škody dle zákona nemůže zprostit. 

Rozdíl v odpovědnosti za škodu dle druhu zvířete

Odpovědnost se také liší v závislosti na typu zvířete. Pokud jde o domácí zvířata, která vlastníku slouží k výkonu povolání, jiné výdělečné činnosti, k obživě nebo která slouží jako pomocníci osobám se zdravotním postižením, může se vlastník odpovědnosti za náhradu škody, kterou způsobila, zprostit. Zde tedy již nejde o objektivní odpovědnost a bude se zkoumat zavinění osoby. 

Této odpovědnosti se lze zprostit prokázáním, že při dozoru nad daným zvířetem nebyla nezanedbána potřebná pečlivost, popř. že by škoda vznikla i při vynaložení potřebné pečlivosti a nebyla zde tedy příčinná souvislost mezi zanedbáním péče a způsobením škody. Stejným způsobem jako vlastník se zde může odpovědnosti zprostit i osoba, které na zvíře dohlížela či o něj na pokyn vlastníka pečovala.

Ve výkladových komentářích k občanskému zákoníku se pak můžeme dočíst, že tato tzv. potřebná pečlivost se posuzuje např. v závislosti na místě, kde se chovatel se zvířetem nachází, obvyklých vlastnostech daného druhu zvířete i konkrétních vlastnostech zvířete, které újmu způsobilo.

V případě, že byste se ocitli v situaci, kdy vám cizí zvíře způsobilo škodu nebo v situaci, kdy se domníváte, že byste měli být odpovědnosti za škodu způsobenou zvířetem zproštěni a nevíte si rady se správným právním postupem, neváhejte se obrátit na odborníky z naší advokátní kanceláře, kteří jsou připraveni vám pomoci.

Zrušení tisíců neúčinných českých právních předpisů

Novinky a zajímavosti od Advokátní kanceláře CIKR

Zrušení tisíců neúčinných českých právních předpisů

Dne 31. 7. 2023 prezident podepsal návrh zákona o zrušení obsoletních právních předpisů a zpřehlednění právního řádu České republiky. Tímto byla završena politická debata o jejich zrušení, která trvala již od roku 2018.

Návrh zákona byl předložen Ministerstvem vnitra a jeho cílem je zpřehlednění českého právního řádu, zjednodušení orientace v právních předpisech a zvýšení právní jistoty občanů. 

Dle tiskové zprávy Ministerstva bylo analýzou a ve spolupráci s odbornou právnickou veřejností i s akademickými institucemi identifikováno téměř sedm tisíc zákonů a vyhlášek a nařízení, které jsou dnes již obsoletní, tedy bez právního účinku a praktické využitelnosti. Takovéto nepoužitelné právní předpisy však byly doposud platné a byly řádnou součástí českého právního řádu.

Dle Ministerstva vnitra tyto formálně platné, avšak nefunkční předpisy byly zátěží pro moderní právní řád a zákonem o jejich zrušení chce ministerstvo přispět k tomu, aby orientace v platné judikatuře byla pro občany i pro úřady jednodušší a v právním řádu se nacházely pouze ty právní předpisy, které mají na život občanů reálný dopad a jsou smysluplné.

Mezi zrušenými právními předpisy lze najít např. zákony pocházející z dob první republiky a 40. let, jako jsou zákon o povinném očkování proti záškrtu, zákon o náhradách za přechodné ubytování vojska, zákon o odškodnění při nakažlivé obrně vepřů nebo ústavní zákon z 50. let o národních výborech. Některé z právních předpisů, které mají být zrušeny, jsou však i o něco novější. Jde např. o zákon o přechodném snížení cen a úhrad léčiv z roku 2011. Seznam všech zrušovaných předpisů je přitom veřejně k dispozici.

Zajímá-li Vás více aktualit z právního světa, navštivte náš blog, kde najdete nespočet zajímavých a praktických článků z právní oblasti.